Kadıköy’de “Emek Edebiyat Günleri”…

Türkiye Yazarlar Sendikası Kadıköy Temsilciliği, yazarların emeklerini anımsamak ve bir edebiyat belleği oluşturmak amacıyla düzenlediği “Emek Edebiyat Günleri”nin üçüncüsünde değerli yazar Melisa Gürpınar’ı ağırlıyor.

Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri Aba Müslüm Çelik’in yapacağı açılış konuşmasıyla başlayacak olan etkinliğe; Doğan Hızlan, Üstün Akmen, Ahmet Levendoğlu, Güldal Okuducu, Arife Kalender, Tahare Mizrayi ve Dilek Türker de konuşmalarıyla katkıda bulunacak. Sunuculuğunu Gülsen Tuncer’in yapacağı etkinlikte, fotoğraf sunumu ise Kadir İncesu’ya ait…

Emek Edebiyat Günleri’nin bu üçüncü etkinliği, 01 Şubat 2014 tarihinde saat 15.00’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Öyle gözüküyor ki Kadıköylü sanatseverler, yine bir anlamlı etkinlikte bir arada olmanın mutluluğunu yaşayacaklar.

MELİSA GÜRPINAR HAKKINDA…

Çamlıca Kız Lisesi ve Beyoğlu Ticaret Lisesi’ni bitirdikten sonra bir süre İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenim gördü. Öğrenimini İstanbul Belediyesi Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde sürdürdü. 1964 yılında konservatuardan mezun olduktan sonra, tiyatro öğrenimine 1965-67 yılları arasında Londra’da devam etti. Aynı dönemde BBC Türkçe Servisi’nde kültür programları yaptı. İstanbul’da matbaa yöneticiliği ve dergi yönetmenliği yaptı. Amatör ve profesyonel birçok tiyatronun kurucu üyesi oldu. Sonraları ise tiyatro ile ilişkisini eleştirmen olarak sürdürdü.

İlk yazısı 1959 yılında Vatan Gazetesi’nde yayınlanan şairin ilk şiir kitabı “Umut Pembeleri”, 1962 yılında yayımlandı. 1975 yılında “Yeni Bir Gün Şarkısı” adı altında üç şiir kitabını bir arada yayımladı. 1981’de “Geceyarısı Notları”, 1983’te “Ara Beni Sevgilim Sözcüklerin İçinde” ve “Yalnızlık Mevsimi”, 1985’te “Yaz Mektupları” adlı şiir kitapları yayımlandı.

1990’da yayımlanan “İstanbul’un Gözleri Mahmur” adlı şiirsel öyküleri, Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nü aldı. “Bir İstanbul Üçlemesi” olan bu çalışmanın ikinci parçası, “Yeni Zaman Eski Hayat” adlı bir oyun olarak 1993’te basıldı ve o yıl sahneye konulup, oyun yazarlığı dalında Avni Dilligil Ödülü’nü aldı.

1992’de “Çocukluğum ve Ölümüm” adlı şiir kitabı ile “Uçup Giden Kent” adlı çocuk romanı yayımlandı. 1997’de “Okul Arkadaşım” adlı gençlik romanı ve 1998’de “Salkım Söğütlerin Gölgesinde” adlı düzyazı şiir kitabıyla, “Kitap Benim Kanadım” adlı çocuklar için yazılmış şiirsel bir anlatı kitabı da yayımlandı.

1999’da “Her Harf Bir Melek” adlı şiir kitabı yayımlanan şair, 2003 yılında “Ada Şiirleri” adlı kitabıyla Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN üyesidir. 2011’de Yunus Nadi Ödülleri’nin şiir dalında ödül kazanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Osman Erbil

Osman Erbil’den Konut-İş Sendikası’na ziyaret

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, çalışanların temsilcileriyle görüşmelere devam ediyor. Erbil, Konut-İş Sendikası Genel Başkanı ...