Kadıköy’de doğal su kaynakları korunuyor…

Kadıköy Belediyesi, hızla tükenen doğal su kaynaklarının korunmasını “Atık Su Geri Kazanım Sistemi” ile sağlıyor.

Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, evsel nitelikli atık sulardan elde edilen su ile yaz aylarında parklar sulanıyor; kış aylarında ise biriktirilen sularla kentin cadde ve sokakları temizleniyor.

Su verimliliği çalışmaları kapsamında kurulan Atık Su Geri Kazanım Sistemi’nde, Kalamış bölgesinde borularla tesise aktarılan kanalizasyon suları, ileri teknoloji uygulamalarla sulama suyuna dönüştürülüyor.

KADIKÖY’ÜN FARKLI NOKTALARINDA HAYATA GEÇİRİLECEK…

2013 yılının Temmuz ayında başlatılan sistemle günlük 40 metreküp atık su, sulama suyuna dönüşüyor. Kadıköy’de şu an Kozyatağı Mahallesi’nde Abdullah Öğücü Kız Yurdu ve Kalamış Atatürk Parkı noktalarında uygulanan proje, yakın bir tarihte Kadıköy’ün farklı noktalarında da hayata geçecek.

ŞEBEKE SUYU KULLANIM ORANI AZALTILDI…

Yaz aylarında Kadıköy’deki yeşil alanların sulamasında kullanılan arıtılmış sular, kış aylarında ise kapalı havuzlarda biriktirilmiş şekilde Kadıköy Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından cadde, sokak ve pazar yerlerinin temizlenmesi amacıyla kullanılıyor. Bu sayede şebeke suyunun kullanılma oranı Kadıköy’de oldukça düştü. Atık Su Geri Kazanım Sistemi ile 2013 yılının Temmuz ayından bu yana Kadıköy’de toplam 20.000 metreküp su arıtıldı.

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...