Kadıköy’de AVM değil, halk kazandı!..

Söğütlüçeşme Kapalıotopark Projesi’nde sona yaklaşıldı. Kadıköy Life, 15 Milyon TL’lik dev yatırımında gelinen son aşamaları görüntüledi. Parktürk Kadıköy Otoparkı’nın 550 araçlık kapasitesi ile bölgenin park sorununu ciddi oranda azaltması bekleniyor. Otoparkın iki yönlü giriş çıkışları nedeniyle üzerinde bulunduğu Söğütlüçeşme Caddesi ve Taşköprü Caddesi’nde trafik akışına etkisini ise, önümüzdeki süreç gösterecek. Ancak gerçek olan bir ayrıntı var ki; Kadıköy Belediyesi’nin örnek adımıyla AVM değil, halk kazandı!.. Benzer projelere Anadolu Yakası genelinde ihtiyaç duyuluyor.

Üzerine yapılacak rekreasyon çalışmasıyla Anadolu Yakası’nın en modern kapalı otoparkları arasında başı çekecek projenin önemli bir kısmı tamamlandı. “Yeşile saygı” ve “Otoparktan Daha Fazlası” temasıyla Parktürk tarafından inşa edilen yapı, aynı zamanda yanıbaşındaki Söğütlüçeşme Camii’ne gelen vatandaşlar tarafından da avlu ve çok amaçlı kullanılabilecek. Modern proje, tamamlanmasına yaklaşılan son günlerde heyecanı artırdı.

SÖĞÜTLÜÇEŞME CADDESİ NASIL ETKİLENİR?

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafiğin kilitlenme noktasına geldiği, kaos yaşanan Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde bulunan Parktürk Kapalı Otoparkı, cadde üzerine sorumsuzca park edilen araçlar için alternatif olacak. Ancak, araçların otoparka giriş ve çıkışları esnasında yaşanacak yoğunluğun caddede trafiği olumsuz etkilemesi halinde minibüs yolu olarak bilinen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ve Bağdat Caddesi’nin kilitlenmesi kaçınılmaz. Önlem olarak yapılan ceplerin bölge trafiğine etkisini önümüzdeki süreç gösterecek. Ancak, Söğütlüçeşme’den 550 aracın kaldırımlardan uzaklaşacağı kesin. Bu rakam Kadıköy’ün merkezi için ciddi önem taşıyor.

Proje tamamlandığında, betonarme görünümün ağırlıklı olduğu Söğütlüçeşme ve çevresi yeşil bir meydana kavuşacak. Kadıköy Belediyesi’nin örnek adımı bölgede hem 550 aracı yollardan otoparka çekecek, hem de doğa ile iç içe bir atmosfer sağlayacak. Darısı diğer mahallelerin başına…

AVM DEĞİL, HALKA NEFES…

Kadıköy’ün can damarında, son yılların modası AVM olarak da değerlendirilebilecek arsa, Kadıköy Belediyesi tarafından kaldırımları işgal eden araçlardan arındırmak amacıyla halkın yararına sunuldu. Otoparkın üst kısmının halkın yeşil ve açık alan olarak kullanabilecek konseptte düzenlenmesi, memnuniyet yarattı.

KADIKÖY GENELİNDE KAPALI OTOPARKLARA ÇOK İHTİYAÇ VAR…

Nüfusu resmi kayıtlarda ortalama olarak 550 bin civarında olan Kadıköy’ün nüfusu, coğrafi değerleri ve ticari hacmi ile birlikte günlük (geçici) 3 milyon kişiyi buluyor. Yolların yetersiz ve talebin fazla olması nedeniyle araçların kaldırım üstlerine bırakılması, bazen de ara sokakların kapatılarak gelişigüzel işgal edilmesi nedeniyle son yıllarda Kadıköy’de sıkıntılar artmıştı. Özellikle Moda, Caddebostan, Erenköy, Suadiye ve Bostancı gibi mahalle ve semtlerde de  kapalı otopark ihtiyacı bir hayli fazla…

Söğütlüçeşme’de Parktürk Kadıköy Otoparkı başta olmak üzere Anadolu Yakası genelinde ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

halis-kurtca-cocuk-kultur-merkezi-1-yasinda-1

Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi 1 yaşında

Çocuklar için bir alternatif, sosyal bir mekân olarak tasarlanan Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi (HKÇKM) birinci yaşını kutladı. ...