Kadıköy Süreyya Operası’nda “TOSCA”…

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, sanatseverlerin ilgiyle karşılayacağı bir etkinliğe hazırlanıyor.

Ünlü tiyatro oyuncusu ve eğitmeni Zeliha Berksoy, Türk opera tarihinde önemli bir yeri olan “TOSCA” operasını yorumlayacak. Etkinlik, 15 Aralık Pazar tarihinde gerçekleşecek. Girişler, sanata katkı adına ücretsiz olacak.

GİACOMO PUCCİNİ HAKKINDA…

Giacomo Puccini, 19-20. yüzyıl arasında bir geçiş dönemi bestecisidir. Bu dönemde Avrupa sanatında empresyonizm, sürrealizm, kübizm ve avangardizm akımları yaşanmaktadır. 1858’de Lucca’da doğup, 1924’de Brüksel’de ölmüştür. Öğrenimini Bazzini ve Ponchielli gibi ustalarla Milano Konservatuvarı’nda yapmıştır. Eserleri içinde “Manon Lescaut”, “La Bohème”, “Tosca” ve “Madame Butterfly” en ünlüleridir.

“Tosca”, 1800’de geçer. Metin, Fransız yazar Vitorien Sardou’nun “La Tosca” adlı oyunundan Luigi İllica ve Giuseppe Giacosa tarafından libretto olarak yazılmıştır. 1800 yılı, bize 1789 Fransız Devrimi’ni hatırlatır. Özellikle ikinci perdede polis müdürü Scarpia karakteri ve bir opera sanatçısı olan Tosca arasındaki dramatik sahne çok etkileyicidir. Goethe’nin “Faust”u başta olmak üzere, o dönemin tüm kompozitör, yazar ve şairleri, dönemin “eşitlik-özgürlük-kardeşlik” düşüncesinin savunucularıdır.

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Adıgüzel

Bir Adıgüzel klasiği; Genç Yetenekler Resim Sergisi

İstanbul Üniversitesi Vakfı Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nin gelenekselleşmiş etkinliklerinden “Genç Yetenekler Resim Sergisi”, 22-25 Mart 2017 tarihleri arasında ...