Kadıköy Süreyya’da “Bir Şölendir Opera”

1

18 Aralık Pazartesi akşamı Süreyya Operası’nı dolduran Kadıköylüler, olağanüstü bir akşam yaşadı. “Bir Şölendir Opera” programlarının ilkinde Ali Poyrazoğlu, Fransız besteci George Bizet’nin “Carmen” adlı operasını tanıttı. Saat 18.00’de başlayacağı bilinen gösteri öylesine ilgi çekmişti ki, yarım saat öncesinde salon dolmuştu. Kısa bir süre sonra, localarda da yer kalmamıştı.

İtalya’da sahnelenen Carmen’i dev perdede izletti…

Ali Poyrazoğlu, önce George Bizet’yi tanıttı. 36 yaşındayken sahnelenen Carmen’in aldığı olumsuz eleştirilerden ve bestecide yarattığı büyük üzüntüden bahsetti. İleride dünya çapında ünlenecek operasının başarısına tanık olamadan 38 yaşında öldüğünü söyledi. İtalya’da sahnelenen Carmen’i dev perdede izletti.

Bunu; Carlos Saura’nın Carmen filminden sahneler, Rus prima balerina Svetlana Zakharova’nın Carmen balesi, Susam Sokağı’nda portakalın aryaları, Walt Disney’den Carmen müziğiyle Tom and Jerry çizgi filmi izledi.

2

Ünlü tiyatrocu Ali Poyrazoğlu, kendine has üslubu ve esprileriyle herkesi büyüledi. İstanbulluların Carmen ile tanışmasına dair çok ilginç bir anekdot anlattı:

1885 yılında İngiliz Holden Kukla Kumpanyası, Beyoğlu’nda gösteriler yapmış. Kuklalar insan boyutundaymış. Başarılı ışık oyunlarıyla gerçek insan gibi gözüktüklerinden, Ses Tiyatrosu bıyık burarak hayranlıkla izleyen beylerle dolup taşmış. Hatta bunlardan biri Carmen kuklasına aşık olup, evlenmeye kalkışmış! O kadar ünlenmişler ki, sonunda Yıldız Sarayı’nın tiyatrosunda da gösteri yapmışlar. Hatta padişah Carmen’e giysi alınması için altın vermiş..!

Kadıköy Süreyya Operası’nda, 13 Şubat Pazartesi günü Can Gürzap, G. Rossini’nin “La Cenerentola” adlı operasını tanıtacak.

3

sporvitrini

Hakkında Sedef Turan

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Mor salkımlı Üsküdar resim sergisi

Üsküdarlı sanatçılarımızdan Eda Mordeniz’in Mor Salkımlı Üsküdar resim sergisi Bağlarbaşı’nda Nev Galeri’de açıldı. ESERLER SATIN ALINABİLECEK Sanatçının gerek ...