Kadıköy sokakları huzura hasret kaldı…

İstanbul genelinde komşular arasında ilişkilerin gelişmesi için onlarca katlı sitelerin yanında açık hava iftarları düzenlenebilirken, Kadıköy’de esnafların ve vatandaşların sokaklarda huzursuz edildiği günler bitmek bilmedi. Rıhtım’da, Misak-ı Mili Sokak’ta alkollü vatandaşların çevreye verdiği zarar ve sıradan hal alan aykırı davranışları ise; “Herkes özgürdür, kimse kimseye karışamaz. Ancak özgürlükler ile insan hakları ihlalleri de birbirine karıştırılamaz” dedirtiyor.

Misak-ı Milli Sokak, Kadıköy’ün en yoğun şikayet alan noktalarından birisi… Yasal sınırları aşarak bazen sabah saatlerine kadar yüksek sesle müziklerin yankılandığı sokakta barların çevreye verdiği huzursuzluk, birçok kez şikayet konusu oldu. Özellikle turizm değerlerinin artmasıyla birlikte otellerin arttığı sokakta alkollü vatandaşların istemsiz davranışları, Kadıköy’ün imajını önemli ölçüde olumsuz etkiliyor. Çevre sakinleri, genellikle toplu taşıma ile Anadolu Yakası genelinden gezmek ve eğlenmek için Rıhtım’a gelen kitlelerin çoğunlukla olduğuna dikkat çekiyor.

OTEL ÖNLERİNDE SIZIYORLAR…

Görüntüler dün geceden (26 Haziran Cuma)… Elinde bira ile birlikte aşırı alkolün etkisindeki vatandaş, dakikalarca bağırması ve yoldan geçenlerden para istemesinin ardından yorgun düşüyor ve nezih bir otelin giriş merdivenlerinde sızıyor. Fotoğraf karelerimizi alırken bir yandan da çevreden tepki görmemek için büyük çaba sarf ediyoruz. Yanımıza gelip defalarca “Ne yapıyorsunuz burada” diye soranların sayısı da azımsanmayacak kadar az değil. Zira sokak, sık sık kavgaların yaşandığı, hatta yaralamalı ve ölümlü olaylar nedeniyle sabıkalı. Esnaf ve otel gibi büyük işletmeler ise, toplum kurallarına aykırı davranışlar nedeniyle bir hayli huzursuz…

Alkolün etkisiyle kendini kaybeden vatandaşların yüksek tonla argo konuşmaları nedeniyle otellerde pencereler açılamaz hale gelmiş. Diğer yandan, barlarda sabah saatlerine kadar yüksek sesli müzik, otellerde kalan müşterilerin şikayetlerine neden olarak iş kaybını da beraberinde getirmiş. Sokak üzerinde radikal ve kalıcı bir düzenleme gerçekleştirilmemesi ise sorunlara tuz biber ekmiş.

Bu görüntü ise Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Komşuluk İftarı”na ait. Mahalle sakinleri, hem keyifli ve huzurlu bir sokak iftarında buluşuyor, hem de komşuluk ilişkilerini geliştiriyor. Kadıköy’de ise uzun yıllardır komşuları tek çatı altında toplayacak organizasyonları ve sokak iftarlarını görmek mümkün değil…

GÜNDÜZ MİNİBÜS TERÖRÜ, GECE ALKOLLÜ VATANDAŞLARIN NARALARI…

Misak-ı Milli Sokak’ın sorunları geceyle de sınırlı değil. Sokak, Kadıköy’de minibüs hattının can damarlarından… Ancak minibüs şoförlerinin aykırı davranışları nedeniyle ulaşım hakkı da vatandaş için zehir oldu. Kaldırım işgalini alışkanlık haline getiren esnaf ticari hırsına yenik düşünce, sokakta “araçlara özel servis” hizmeti başlatıldı. Bu noktada bir hayli sinirleri gerici manzaraları görmeniz için Misak-ı Milli Sokak’ta 5-10 dakika zaman geçirmeniz yeterli.

İçerisinde yolcu olan araçlarında koltuklarından tost, cips, soda, çay ve ekmek arası siparişleri veren minibüs şoförleri, keyfi olarak dakikalarca araçlarını hareket ettirmeyerek trafiği rahatlıkla kilitleyebiliyor. Minibüs şoförlerinin, kendi aralarında alışkanlık haline getirdikleri uygulama nedeniyle genel olarak birbirlerinden şikayetçi olmadıkları net bir şekilde görülüyor. Birkaç araç sonrasında geride kalan ve her saniye uzayan kuyrukta araç sahipleri, “Galiba yoğun trafik var” düşüncesiyle dar ve uzun sokakta minibüs şoförlerinin akıldışı alışveriş keyfi nedeniyle mağdur duruma düşüyor, mağdur olduklarını bilemeden…

Gece saatlerinde ise bar önlerini sohbet alanı haline dönüştüren alkollü vatandaşların naraları, otel yönetimlerini sık sık zor duruma düşürüyor. Bu yönde yetkili kurumlara iletilen şikayetlere rağmen kalıcı çözüm gerçekleşmemesi nedeniyle sıkıntı, içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayında da devam ediyor. Yine gece hayatının adreslerinden Bağdat Caddesi’nde ise, eğlencenin toplumsal kurallara uygunluk göstermesi ve düzenli olması dikkat çekiyor.

RASİMPAŞA MAHALLESİ’NİN KADERİ MODA GİBİ Mİ OLACAK?

Caferağa Mahallesi’nde Tarihi Çarşı çevresinde alkollü mekan ruhsatlarının artması Modalıların büyük tepkisine neden olmuş, Moda Muhtarlığı ve birçok sivil toplum örgütü ayağa kalkmıştı. Uzun yıllardır mahalle dokusuna sahip olan huzur dolu Kadıköy sokakları, birkaç yıl içerisinde sabah saatlerine kadar gürültülü eğlencelerin hakim olduğu “Barlar Sokağı” konseptine dönüşmüş, Kadıköylüler evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Rasimpaşa Mahallesi’nin özellikle Rıhtım’a yakın sokaklarında son yıllarda hakim olan manzaralar, mahalle dokusunu tehdit etmeye başladı. Kadıköy’de birçok tanınmış sivil toplum örgütü, eğlence kültürünün mahalle aralarına yayılmadan, Kadıköy’ün bir noktasında kontrollü olarak devam etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...