Kadıköy Sahili’nde Paramotor Gösterisi…

1

Kadıköy Sahili, bir başka ilk’e daha evsahipliği yapıyor. Motorlu yamaç paraşütü olarak da adlandırabileceğimiz “Paramotorlar”; Caddebostan ile Bostancı arasında gökyüzünü renklendirirken, izleyenleri de en az uçanlar kadar heyecanlandırıyor.

Üzerinde takılı pervanesi ile 15-25 beygir gücünde bir motor, 7-8 bin devir/dakika ile havalanınca, rüzgârın da yardımıyla inanılmaz bir adrenalin ile yaşadığınız yere yukarıdan bakmak…

Bu duyguyu böylesine birkaç cümleyle anlatmak elbette mümkün değil. Ancak iki gökdelen boyu yükseklerde tek başınıza süzülerek; yaşadığınız ve ayaklarınız yere basarak gezindiğiniz yerleri bu defa yukarıdan süzülerek izliyorsunuz. Bütün kontol sizde; ellerinizle sağa, sola, ileriye gidebiliyorsunuz, daha yükselebiliyor veya geri dönebiliyorsunuz.

Mimar Adil Gür ve arkadaşları…

Kadıköy Sahili’ni bu yeni renk ile tanıştıran isim ise eski Kadıköylü, yeni Ataşehirli mimar Adil Gür… Onlar yaklaşık 20 kişilik bir grup oluşturmuşlar ve bu sporu Türkiye’nin uygun her bölgesinde yapmayı deniyorlar. 13 yıldan beri bu konuda çalışan Adil Gür; “Bu sporu önce sevmek, sonra da iyi öğrenmek gerekir. Dar alanlarda kalkış ve iniş yapabilme kolaylığı en cazip yönü… Adrenalin tutkunlarına tavsiye ederim” diyor.

2

Paramotor hakkında…

Paramotor, kısaca yamaç paraşütünün motor takılmış halidir. Dünyanın en küçük ve en hafif taşınabilir hava aracıdır. Bunun yanı sıra, en güvenli hava aracıdır. Yamaç paraşütü ve çok hafif olan devri yüksek motordan oluşur. Kalkış ve iniş için piste ihtiyaç duymaz. Dar bir alanda kalkış ve iniş yapabilir. Hareket kabiliyeti yüksektir. Evinizin bir köşesinde muhafaza edebilirsiniz, karkasının bölünebilmesi sayesinde taşınması kolaydır.

Paramotorun hızı, kullandığınız kanada bağlı olarak 30 ile 60 km arasında değişebilir. Son derece basit ve çok güvenli bir hava aracıdır. Bu hava aracını taşımak kolaydır. Paraşütü katlayabilirsiniz, çantasıyla 6 kilo gelir. En güçlü bir paramotor ise yaklaşık 30 kilo gelir ve gittiğiniz her yere götürebilirsiniz. Paramotorla uçabilmek için, iyi derecede yamaç paraşütü bilginiz ve deneyiminizin olması gerekir.

Ali Kabaş, İstanbul-İğneada arasında 120 kilometre uçtu…

Fotoğraf sanatçısı Ali Kabaş’ın da içinde yer aldığı paramotorlu bir ekip, geçtiğimiz yıl İstanbul’dan havalanıp Bulgaristan sınırı olan İğneada’ya kadar 120 kilometrelik bir uçuş gerçekleştirmiş. Bu uçuşu video ve fotoğraf olarak kaydetmeyi de unutmayan ekip, oldukça güzel görüntüler elde etmiş.

3

4

5

6

Fotoğraflar, “Suadiye Fotoğraf  Topluluğu” üyelerine aittir…

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...