Kadıköy Meydanı’nda kadın mitingi…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle toplanan kadınlar, Kadıköy’de şiddet ve cinayetleri protesto ederek eylem yaptı. “Katillerin peşinde, kadınalar direnişte” dövizleri taşıyan grup, sloganlar atarak yürüdü.

Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadına uygulanan şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto etmek için Kadıköy Meydanı’na yürüdü. Polis, eylem süresince çevrede güvenlik önlemleri aldı.

ŞİDDET, TACİZ, TECAVÜZ VE CİNAYETLERE HAYIR!..

Gösteriye; Demokratik Kadın Hareketi, Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, Kadın Dayanışması, Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 40 sivil toplum kuruluşu destek verdi. Katılımcılar, meydanda kurulan platform etrafında toplandı. Ellerinde “Erkek-devlet şiddetine karşı dayanışmamız ve isyanımız büyüyor”; “Şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı emekçi kadınlar en öne” yazılı pankart ve dövizler kaşıyan kadınlar, “Dünya yerinden oynar”, “İnadına isyan inadına özgürlük” sloganlarını attı.

HALAYLAR ÇEKİLDİ, ŞARKILAR SÖYLENDİ…

Protestoya destek verenler, eylem süresince halay çekerek şarkılar söyledi. Protesto süresince Öcalan posterleri ve PKK bayrakları taşınması dikkat çekti. Grup, daha sonra basın açıklaması yaparak olaysız bir şekilde dağıldı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...