Kadıköy Lisesi’nde satranç çalışmaları…

Liseli öğrenciler bir yandan YGS-LYS hazırlıklarını sürdürürken; diğer yandan da sosyal, sportif ve kültürel etkinlikler içerisinde yer alıyor.

Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi Satranç Kulübü bu çalışmalarda oldukça etkin, ancak kulüpte yer almamasına rağmen satranca ilgi duyan öğrenci sayısı oldukça fazla… Öğrenciler, zaman buldukça okul kütüphanesinde iddialı satranç turnuvaları düzenliyor ya da özel maçlar yapıyor.

Okulun öğrencilerinden Zeynep Ural, bu konuda düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor: “Oyun bittiğinde şah da piyon da ayni kutuya konur. İnsan hayatı nasıl olursa olsun, hangi mevkiiye ulaşırsa ulaşsın, sonuçta son aynıdır ve bu kaçınılmazdır. Yani herkes eşittir. Ben bu oyundan bu felsefeyi çıkarıyorum.”

Okulun bir başka öğrencisi Eralp Gülerer ise; “Satrancın bana göre stratejik bir önemi var. Ayrıca, insanı bir sonraki yapması gerekene odaklıyor” diyerek, konuyu farklı bir açıdan ele alıyor.

Evet, düşünen ve üreten bir gençliğimiz var; yeter ki onlara bu olanağı verelim.

Fotoğraflar: Metehan Pınarbaşı

 

sporvitrini

Hakkında Nusret Karaca

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...