Kadıköy-Kartal Metrosu Temmuz’da açılacak…

Metro 1

İstanbul’un önemli ulaşım projelerinden Kartal-Kadıköy Metrosu’nun açılış tarihi, uzayan sinyalizasyon çalışmaları nedeniyle ertelendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kartal-Kadıköy Metrosu’nda yolcu taşımaya en geç Temmuz ayında başlanacak. Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının ne zaman açılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Sinyalizasyon çalışmaları 4 ay daha sürecek…

Kartal-Kadıköy Metrosu’nda çalışmalar devam ediyor. Sürücüsüz kullanım özelliğine sahip yüksek teknoloji ürünü vagonların sinyalizasyon çalışmalarının 4 ay daha süreceği bildirildi.  Mayıs ayında Ulaşım AŞ’ye devredilecek, hatta iki ay boyunca yeni bir sinyalizasyon çalışması uygulanacak. Titiz bir çalışma yürüttüklerini anlatan İBB yetkilileri, hatta kullanılacak akıllı vagonların entegrasyonunun sürdüğü bilgisini verdiler. Sürücüsüz kullanım özelliği bulunan vagonlarda, yolculuk konforu da üst seviyeye çıkacak. Vagonlar arasında geçiş imkânının yanı sıra ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri ile titreşim ve ses izolasyonu da konforu artıran unsurlar olarak ön plana çıkarken; yangın izolatörleri ile kamera sistemlerinin maksimum seviyede güvenlik sağladığı bildirildi.

Günde 1 milyon yolcu taşınacak…

Kadıköy-Kartal Metrosu’nun 22 km’lik hattı tamamlandığında saatte 70 bin, günde ise 1 milyon kişiyi taşıyacak şekilde planlandığı bildirildi. 1,8 milyar dolara mal olan hat hizmete alındığında, Kartal-Kadıköy arası 29 dakika olacak. Yapımında dünya rekoru kırılan hat, şehir içinde açılan ve dünyanın en hızlı kazılan metro hattı olma özelliğini taşıyor.

Metro 4

Temeli 2005 yılı başlarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan hatta yapılan  kazı çalışmaları, zaman zaman günde 150 metreyi buldu. Günde 250 metre ray montajı yapılarak, yaklaşık 50 bin metre uzunluğunda döşeme yapıldı. Hatta, 5  milyon 400 bin kilogram ray kullanıldı. Kadıköy-Kartal Metro hattı ile Marmaray, Yenikapı-Hacıosman ve Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları tamamlandığında; Kartal’dan metroya binen bir yolcu Kadıköy’e 29, Üsküdar’a 35, Yenikapı’ya 47, Taksim’e 55, Otogar’a 66, Hacıosman’a 79, Atatürk Havalimanı’na 79, Olimpiyat Stadı’na ise 89 dakikada ulaşabilecek.

Avcılar-Beylikdüzü metrobüsünün açılış tarihi belli değil…

İBB yetkilileri, Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattının açılış tarihinin uzadığını aktardı. 29 Ekim 2011’de açılması planlanan hattın istimlak sorunları nedeniyle Şubat ayında açılacağı söylenmişti. Ancak hattın çalışmaları sürüyor. 12 kilometre uzunluğundaki hattın asfatlama, alt ve üstyapı çalışmaları sürüyor. Asfaltlama çalışmalarının olumsuz hava şartları nedeniyle yapılamadığı hatta, durak ve üstgeçit yapım çalışmaları da başladı.

Avcılar-Beylikdüzü hattının hizmete girmesiyle, metrobüsün Söğütlüçeşme-Beylikdüzü arası toplam uzunluğu 52,5 km’ye ulaşacak. Maliyeti 100 milyon lira olan Avcılar-Beylikdüzü metrobüs hattı üzerinde parsel sahipleriyle anlaşılarak, 88 adet parselde toplam 17 bin metrekarelik kamulaştırma yapıldı.

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi’ne Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü

Kadıköy Belediyesi, bu yıl Eğitim Mahallesi’nde hizmete giren “Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi” projesi ile Türkiye ...