Kadıköy duvarlarında sanat var…

Kadıköy Belediyesi desteğiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Mural-İst Duvar Boyama Festivali” kapsamında pek çok yerli-yabancı graffiti sanatçısı, Kadıköy duvarlarını konuşturuyor.

İlki 2012 yılında gerçekleşen Mural-İst kapsamında üç yılda Yeldeğirmeni’nde 16 duvar, 7 yerli ve 9 yabancı sanatçı tarafından boyanmıştı. Festivalin dördüncüsü ise geçtiğimiz günlerde başladı. Ve bu kez murallar sadece Yeldeğirmeni değil, tüm Kadıköy’e yayıldı ve ilçenin başka gri duvarları da renklendi.

“MUCİZE”Yİ DUVARDA ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ…

Festival kapsamında Tataristan’dan gelen grafitti sanatçısı Rustam Qbic, Moda Ağabey Sokak Emek Apartmanı’nın yan cephesine “Mucize” adını verdiği bir resim çizdi. Qbic, apartman cephesine çizdiği dev tablosunu şu sözlerle anlattı: “Çiçek kafalı bir kadın var, çevresi de güzel çiçeklerle dolu. İçinde de bebeği… Hamile yani, bebek bekliyor. O anki ruh halini, mucizeyi anlatmaya çalıştım. Bu resim benim için çok özel, çünkü resimdeki kadın benim eşim…”

DUVARLAR GRİNİN KASVETİNDEN KURTULACAK…

Festival kapsamında İspanya, Amerika ve Rusya’dan gelecek sanatçılar, Türkiyeli mural sanatçıları ile birlikte duvarları grinin kasvetinden kurtaracak. Yaz boyu devam edecek çalışmalarda İstanbul’dan Esk Reyn, Cins, Nuka, Wicx; İspanya’dan Deih, ABD’den Levi ve Kristi lakaplı grafiti sanatçıları, Kadıköy duvarlarını sanat eserlerine dönüştürecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

cekmekoy sanat akademisi

Çekmeköy Sinema Akademisi oyuncu Hakan Yılmaz’ı ağırladı

“Ayrılsak da Beraberiz”, “Yahşi Cazibe” gibi milyonların beğenisini kazanan yapımlarda yer alan ünlü oyuncu Hakan Yılmaz, Çekmeköy Belediyesi ...