Kadıköy Belediyesi’nden karikatür açıklaması…

Charlie Hebdo Dergisi’nde Hz. Muhammed’e yönelik yer alan tartışmalı karikatürü sayfalarına taşıdığına yönelik haberlerin birçok medya kuruluşu tarafından yayınlanmasının ardından Gazete Kadıköy’ün bağlı olduğu Kadıköy Belediyesi’nden açıklama geldi. Kamuoyunu dikkatli olmaya davet eden belediye yönetimi, “Haberler bütünüyle çarpıtmadır” mesajı verdi.

Açıklamanın ayrıntılarında şu ifadeler yer aldı;

Kadıköy Belediyesi; Milli ve dini değerlerimize gösterdiğimiz hassasiyetin tartışmaya açılmasını dahi incitici buluyoruz.

Gazete Kadıköy’ün 16 Ocak tarihli 771. Sayısında “Yaşasın Mizah/Karikatür” başlıklı haberde Hazreti Muhammed’e hakaret içeren karikatür yayınlandığına ilişkin haberler bütünüyle asılsız ve çarpıtmadır.
Söz konusu haberde Charlie Hebdo Dergisi’ne yönelik yapılan saldırı Kadıköylü karikatüristlerin görüşleri alınarak değerlendiriliyor ve kınanıyordu.

Haber içinde Charlie Hebdo Dergisi’nden hiçbir karikatür kullanılmadı. Haberde kullanılan tek karikatür dergiye yapılan saldırı sonrasında ünlü karikatürist Carlos Latuff tarafından öldürülen karikatürist Charbonnier’i anma amacıyla çizilmişti. Haberde kullanılan fotoğraflardan birinde ise saldırı sırasında yaşamını kaybeden Stephane Charbonnier elinde derginin bir sayısını tutuyordu. Charbonnier’in elinde tuttuğu dergi kapağında bir Musevi’nin ittiği tekerlekli sandalyeye oturmuş bir Müslüman görünüyordu. Daha önemlisi fotoğrafta yer alan dergi kapağındaki Müslüman figürü kesinlikle Charlie Hebdo Dergisi’nin Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerinden biri değildi. Kapak yazısında “Dokunulmaz” ve “Kendimizle alay ettirmeyelim” yazıyordu.

Gazete Kadıköy’de yayınlanan öldürülen karikatürist Charbonnier’in fotoğrafının ‘karikatür yayınladılar” şeklinde haber haline getirilmesi bütünüyle çarpıtma ve siyasi manipülasyon amaçlıdır.

Kadıköy Belediyesi olarak milli ve dini değerlerimize gösterdiğimiz hassasiyetin tartışmaya açılmasını dahi incitici buluyoruz. Bu haberle amaçlanan şiddet ve terörün yıkıcı sonuçlarına dikkat çekmekti. Belediyemizi ve Gazete Kadıköy’ü hedef gösteren yayınların yapılmasını üzüntüyle izliyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Kadıköy Belediyesi

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...