Kadıköy Belediyesi ve Fenerbahçe’ye soğuk duş!

Sayıştay denetçileri, Kadıköy’de şok etkisi yaratacak bir rapor hazırladı. Bakanlık, yeşil alan olarak kullanılmak üzere Kadıköy Belediyesi’ne verilen 71 bin metrekarelik arsanın Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından işgal edildiğini, kaçak yapılaşmaya göz yumulduğunu ve belediyenin “sebepsiz zenginleştiğini” tespitler ile öne sürdü. Kulislerde dalga dalga yayılan rapora göre bakanlık dava sürecini başlatırsa, Kadıköy Belediyesi milyonlarca TL ödemek zorunda kalabilir. Arsa üzerindeki işletmelerin ruhsatlarına ise son verilmesine “kesin” gözüyle bakılıyor.

ARAZİNİN AMACI DIŞINDA KULLANDIĞI BELİRTİLDİ…

Düzenlik Raporu’na göre Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Kalamış’ta kullandığı 71 bin metrekarelik yeşil alanın işgal edildiği, üzerinde kaçak yapılaşmaya göz yumulduğu tespit edildi. Sayıştay’ın mevcut gelişmeyi Maliye Bakanlığı’na bildirmesinin ardından, kritik süreç Kadıköy Belediyesi’nin kapısına dayandı.

KADIKÖY BELEDİYESİ’NE BÜYÜK BİR FATURA MI ÇIKACAK?

Yıllardır işletilen ticari alanlardan tahsil edilen bedellerin, sebepsiz zenginleşme davası açılarak Kadıköy Belediyesi’nden tahsil edilebileceğinin açıklanması şok yetkisi yarattı. Kadıköy Belediyesi’nin hukuki süreçte kaybeden taraf olması halinde Bakanlığa ödemesi gereken miktarın milyonlarca TL olması bekleniyor. Rapor içeriğine göre, 71 bin metrekarelik 427 ada 8 parsel üzerinde restoranlar, ücretli otopark, bina, kapalı yüzme havuzu ve konukevi gibi yapılara Kadıköy Belediyesi’nin göz yumması, Sayıştay’ın tepkilerine neden oldu.

YEŞİL ALAN OLMASI İÇİN KADIKÖY BELEDİYESİ’NE VERİLMİŞ…

Sayıştay denetçisinin, arazi üzerindeki yapılaşmalardan günümüze kadar kira bedeli alınıp alınmadığı, bu yöndeki anlaşma ve delillerin incelenmesini öngördüğü belirtildi. Türkiye genelinde Hazine tarafından terki yapılan birçok arazinin amacı dışında kullanmasının, Bakanlık nezdinde rahatsızlık verdiği duyumları kamuoyuna yansıdı. Sayıştay’ın uyarıları ile birlikte Maliye Bakanlığı’nın harekete geçebileceği konuşuluyor.

BAKAN ŞİMŞEK, YENİ DÖNEM İÇİN SİNYAL VERMİŞTİ…

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önce yaptığı açıklamasında Sayıştay denetlemelerinin önemine dikkat çekmişti. Sayıştay denetimi ile birlikte Maliye Bakanlığı’nın olumsuz tespitlerinden bilgi alınabildiğini vurgulayan Şimşek, şunları ifade etmişti: “Açık ve net söylüyorum, Sayıştay denetimi gözümüzü açtı. Sayıştay denetimi benim için olmazsa olmazdır, yol göstericidir. Denetimleri daha da iyileştirmemiz lazım…”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...