Süreyya Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası genç bestecilerini arıyor

Sanat ve kültür hayatına yapılan hizmetlerin de bir kamu görevi olduğu düşüncesiyle hareket eden Kadıköy Belediyesi, bu doğrultuda 2017 yılında sonuçlanacak Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması düzenleniyor.

Kadıköy Belediyesi’nin özgün ve yerli eser yaratıcılığını teşvik etmek, genç bestecileri ülkemizin sanat hayatına kazandırmak amacıyla düzenlediği yarışmanın seçici kurul üyeleri; Cihat Aşkın, Gürer Aykal, Oğuzhan Balcı, Turgay Erdener Rengim Gökmen, Yalçın Tura ve Hasan Uçarsu’dan oluşuyor. Son teslim tarihi 30 Aralık 2016 olan Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’nın birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 7.500 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL, bir adet mansiyon ödülü ise 2.500 TL olarak belirlendi.

Süreyya Operası

YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI…

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması için hazırlanan şartnamede; yarışmaya Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı, 36 yaşından gün almamış bestecilerin katılabileceği, yarışmaya gönderilecek eserlerin başka yarışmalarda ödül kazanmamış ve telif haklarının satılmamış olması gerektiği ve bestecilerin yarışmaya yalnızca bir eserle katılabileceği, seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınlarının yarışmaya katılamayacağı ifade edildi.

ESERLERDE ARANAN ÖZELLİKLER…

Seçici kurul karar toplantılarının 25 Ocak ile 10 Şubat tarihleri arasında yapılması planlanan Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması’na katılacak eserlerde aranacak özellikler ise şu şekilde: Eserler en çok 25 kişilik oda orkestrası için düzenlenmelidir. Orkestranın yaylı kadrosunda altı birinci keman, dört ikinci keman, dört viyola, dört viyolonsel ve iki kontrbas; nefesli (üflemeli) kadrosunda ise bir flüt, bir obua, bir klarnet ve bir fagot olmalıdır. Bir kişinin çalabileceği vurmalı çalgı kullanılmalıdır. Eserlerin süresi 12-15 dakika arasında olmalıdır. Kompozisyonun geleneksel müzik duyarlılığından çağrışımlar, esinlenmeler, makamsal müzik anlayışından yansımalar veya işlemelerle oluşan özgün bir eser olması beklenmektedir. Eserlerin değerlendirmesinde eserin form anlayışı, armonik, ezgisel, tartımsal özellikleri, orkestrasyon yazısı, müzikal nitelikleri gözetilecektir. Sürayya Operası Ulusal Beste Yarışması’nın final konseri ve ödül töreni, 6 Mart 2017 tarihinde yapılacak.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...