Kadıköy Belediyesi “MOR”a boyandı…

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinliklerine Kadıköy Belediyesi de ilginç bir etkinlikle dâhil oldu.

Kadıköy Belediyesi, 25 Kasım gecesi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için belediye binasını “Mor” ışık ile aydınlattı. Mor ışık, bir gece daha belediye binasını aydınlatmaya devam edecek. Kadıköy Belediyesi, geçtiğimizin günlerde de kadınlara yönelik Kadıköy Kadın Forumu ve Yerel Eşitlik Çalıştayı gerçekleştirmişti.

NEDEN 25 KASIM?

25 Kasım, ülkemizde ve dünya çapında 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gün. Bu günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen bir olaya dayanıyor. Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşıtlığıyla bilinen Mirabal Kardeşler adlı üç kız kardeşin katledilmesi, Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlendi. 25 Kasım’ın sembol isimleri olan Mirabal kardeşlerin en temel hakları olan özgür düşüncelerini ifade etmesine karşı uygulanan şiddet, bugün de dünyadaki milyonlarca kadına uygulanıyor. Kadına yönelik şiddetin boyutları tüm dünyada  giderek artıyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...