Kadıköy’ün bakımsız çeşmeleri…

2

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kadıköy’ün az sayıdaki tarihi eserleri, bakımsızlıktan adeta dökülüyor. Kadıköy’ün birçok noktasında bulunan birbirinden güzel ve tarihi öneme sahip çeşmelerin bazıları, dış görünüşleriyle tam bir hayal kırıklığı yaratıyor. 

Tarihi çeşmelerin üzerinde parti ve konser afişleri… 

Tarihi eserlerin bakımsızlıktan yok olduğu ülkemizde, duyarlılığı ile bilinen Kadıköy de artık genele uymaya başladı. Tarihi ve güzel çeşmelerin bazıları bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş durumda. Çeşmelerin üzerinde parti ve konser afişleri, çeşitli reklâm ilanları ve her zamanki gibi sevgililerine mesaj vermek isteyenlerin yazıları bulunuyor. 

Kadıköy’ün değişik mahallelerinde 30’a yakın tarihi çeşme bulunuyor. Bunlardan bazılarının dış görünümü aslına sadık bir şekilde restore edilebilmiş. Bazıları ise, fark edilemeyecek kadar kötü halde ve suları akmıyor. Öyle ki; çeşmelerin adını, yapım tarihini ve hayratı yapanın adını belirten bir tabela bile bulunmuyor. Su içirmenin çok önemli olduğu toplumumuzda, birçok önemli tarihi şahıs hayrat yapmak ve adını yaşatmak için Kadıköy’ün dört bir yanını çeşmelerle süslemiş. 

Kadıköy’deki çeşmelerden bazılarının durumu ise daha da ilginç… Tadilat için etrafı çevrilmiş, fakat belediye aylardır çekiç oynatmıyor. Kadıköylü vatandaşlar, çeşmelerin çirkin görüntüsünü özellikle son zamanlarda daha fazla dile getirmeye başladı. Artık Kadıköy Belediyesi’nden bir çözüm bekleniyor.

3

1

4

sporvitrini

Hakkında Murat Küçük

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...