İşte Kanal İstanbul’un güzergâhı…

“Çılgın Proje” olarak lanse edilen Kanal İstanbul’un projesinin tamamlandığı ve güzergâhının kesinleştiği öğrenildi.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, bütün altyapı çalışmaları tamamlanan projenin Başbakan Erdoğan’a sunulduğu belirtildi. 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın kesin güzergâhı Yeniköy – Sazlıdere Barajı – Arnavutköy – Başakşehir – Küçükçekmece Gölü olacak.

YENİ BİR İSTANBUL İNŞA EDİLECEK…

Haziran ayında güzergâh açıklandıktan sonra, deprem riski taşıyan bölgelerdeki nüfusu kaydırmak için merkezine Arnavutköy’ün oturduğu yeni bir İstanbul inşa edilmesi bekleniyor. Kanal ile aynı anda eşzamanlı ilerleyecek çok sayıda yeni yerleşim birimi projesi hazırlanıyor. Ticaret alanları, turizm merkezleri ve rezerv alanları da belirlendi.

İKİ LÜKS MARİNA KURULACAK…

Ayrıca, Kanal İstanbul’un kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak. Kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün Hazine’ye ait olması sebebiyle istimlak maliyeti de böylece en aza indirildi. Ayrıca, güzergâhta hiç orman alanı olmaması da projede belirleyici oldu. Plan, bakanlığa bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kelebekler

Kelebekler filmi Maltepelilerle buluştu

Maltepe Belediyesi’nin Ekim ayı kültür-sanat etkinlikleri kapsamında, yönetmenliğini ve senaryosunu Tolga Karaçelik’in üstlendiği 2018 yapımı “Kelebekler” filminin gösterimi ...