İşte gelecek Türkiye’yi tesis edecek zeki gençlik!..

Anadolu Yakası genelinde birçok ilçeden öğrencinin eğitim gördüğü Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen “Çocuk Hakları” seminerine, sorgulayıcı ve çözüme yönelik önerileriyle dikkat çeken sorular damgasını vurdu. Liseliler henüz dünyada olmadıkları yıllarda, 19 sene önce baklava çalan çocukların aldıkları “ağır” cezaları gündeme getirerek; “Çocuğu, insanı kazanmak gerekir” temasını vurguladı. Etkinlikte çocuk evliliklerine, çocuk işçilere, eğitimde fırsat eşitsizliğine “Hayır” mesajı verildi.

Kadıköy sınırındaki Habire Yahşi Anadolu Lisesi’nde henüz ilk eğitim yıllarını yaşayan başarılı öğrenciler, “Şimdiki nesil sorunlarımız ile çok ilgisiz” algısını yıkacak düzeyde soruları ve önerileri ile öne çıktı. Kalamış Rotary Kulübü tarafından düzenlenen ve Bakırköy Rotaract Kulübü’nden Hukuk son sınıf öğrencisi Enes Açanal tarafından verilen seminer, yasalara göre 18 yaşına kadar “çocuk” kabul edilen bireylerin haklarını hatırlattı. Lisenin son sınıf öğrencileri de seminer ile yakından ilgilendi.

İLGİSİZ DEĞİLLER, AKSİNE YAŞAMADIKLARI YILLARI BİLE SORGULUYORLAR…

10 Ağustos 1997 yılında Gaziantep’te yaşanan olay, Türkiye’de hukuk tarihi için ciddi bir örnek ve sınavdı. Üçü henüz çocuk yaşta olan 4 arkadaşın baklava hırsızlığı pahalıya patlamış, 9 yıla varan hapis cezası ve hukuk sistemindeki adaletsizlik yıllarca konuşulmuştu; konuşulmaya da devam ediyor. Günümüzde teknolojinin yoğun imkanları ile oldukça farklı koşullarda yetişen yeni nesil için ülkenin genel sorunlarına yönelik “kayıtsız” oldukları algısı yer yer gündeme gelse de, Habire Yahşi Anadolu Lisesi öğrencilerinin “suçlar ve cezaları arasındaki adaletsizliğin giderilmesi gerekliliğine” vurguları, Kalamış Rotary Kulübü yöneticileri ve katılımcıları tarafından ilgiyle takip edildi.

KALAMIŞ ROTARY KULÜBÜ’NE DUR DURAK YOK…

Ardı ardına sosyal ve kültürel etkinlikleri ile adından söz ettiren Kalamış Rotary Kulübü, bir semineri daha geride bıraktı. Kalamış Rotary Kulübü Gelecek Dönem Başkanı Ülker Taylan, Rezan Barutçu, Mehmet Koral ile kulübe katkı sağlayan isimlerden İlknur Koral ve tanınmış yüksek mimar Nursema Öztürk, başarılı çalışmalarından ötürü Habire Yahşi Lisesi Müdürü İsa Boylu’yu tebrik etti.

ÇOCUKLAR EŞİT KOŞULLARDA HAYATA HAZIRLANMALI…

Dünya genelinde gerek ekonomik gerekse de diğer alanlarda yaşanan adaletsizliklerin çocuklar üzerine yıkıcı etkisi olduğuna dikkat çekilen seminerde lise öğrencileri, birbirinden güzel soruları ve yorumlarıyla yetişkinleri kendine hayran bıraktı. Öğrenciler, caydırıcı ve eşit düzeyde cezaların etkili olabileceğine dikkat çekti.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut ” projesi kapsamında köy ...