İşte ayakta alkışlanası örnek kadınlar!..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sıradan etkinliklerle kutlamak istemeyen kadınlar, İstanbul Yelken Kulübü’nde gerçek bir dayanışma örneği sergiledi. Kadınların eli, özel günde cezaevlerinde olağan günlük yaşamdan uzak yetişen 0-6 yaş grubu çocuklara yardım olarak uzandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde anneler ve anne adayları gözyaşlarına boğuldu, 4.300 TL yardım topladı. Günün üç özel misafiri ise, örnek çalışmaları ile izleyenleri büyüledi. Kadınların siyasi, ideolojik ve ekonomik olarak sıkça “ajite edilip kullanıldığı” son dönemlerde tokat gibi yanıt, yine kadınlardan geldi.

Kadıköy Life Dergisi’nin takip ettiği, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) Okul Aile Birliği yöneticileri tarafından organize edilen buluşma, İstanbul Yelken Kulübü’nde gerçekleşti.

Şehit kadınlar, beraberinde şiddet mağduru kadınlar için saygı duruşu…

8 MART ÖYLE DEĞİL, İŞTE BÖYLE KUTLANIR…

Günümüzde değerleri sık sık siyasi propaganda haline getirilerek hakları ihlal edilen kadınlar, halkı yöneten kurum ve kuruluşların yapamadığını tek başına gerçekleştirdi. Yüreğini ortaya koyan anneler ve anne adayları farkındalık yarattı; “bir avuç kadın” devasa yürekleri ile kahvaltı masasını “laf değil, icraat” anlayışına dönüştürdü. Program, şehit kadınlar ve feci şekilde şiddetle genç yaşta hayatını kaybeden Özgecan Aslan için saygı duruşu ile başlatıldı.

Yardımsever kadınlar, cezaevlerinde çocukları ile birlikte yatan kadınlara eğitim yardımı amaçlı 4.300 TL toplayarak teslimini gerçekleştirdi. İÇV Vakfı, örnek yardımı cezaevinde yaşayan çocuklara donanımlı anaokulu kazandırma çalışmalarında kullanacak…

CEZAEVİNDEKİ ÇOCUKLARA YARDIM ELİ…

İşadamı Yusuf Öztürkkan’ın gönüllüsü olduğu İÇV Vakfı tarafından koordine edilen “İçeride Çocuk Var” projesinin anlatıldığı dakikalarda ekranlara yansıyan ayrıntılar, gözyaşlarını da beraberinde getirdi. Hiçbir suçları olmamasına rağmen cezaevindeki anneleri ile birlikte 0-6 yaşlarını olağan hayattan uzak, demir parmaklıklar ardında geçiren çocukların dünyası, yardımsever kadınları hüsrana boğdu. Türkiye’de 8 kadıncezaevinde 500’ün üzerinde 0-6 yaş arası çocuğun, hayatlarının en belirleyici olduğu ve iz bıraktığı dönemi cezaevinde geçirdiği belirtildi. Yürekli anneler, imkanlarının iyileştirilmesi ve donanımlı anaokullarına kavuşmaları adına yüreklerini ortaya koydu; 4.300 TL bağış toplayarak Adalet Bakanlığı bağlantılı çalışmalarını yürüten kuruluşa teslimini gerçekleştirdi.

Çocukların hiçbir suçu yok ama, anneleri ile birlikte dört duvar arasında demir parmaklıklar ardında yaşıyorlar. Her ne kadar devlet tarafından öncelikli ihtiyaçları karşılansa da, bir çocuğun hayatının ilk baharında özgürlüğünü yaşayamaması içler acısı…

İYİLİK MELEĞİ TUĞBA DOĞAN, ÇOCUKLARI GİYDİRİYOR…

Günün özel konuklarından biri de, “Çocuklar Giysin Diye” projesinin sahibi Tuğba Doğan’dı. Başarılı işkadınının tamamen manevi beklentilerle başlattığı proje, çığ gibi büyüyerek yüz binlere ulaşmış. İş dünyası ve kuruluşlar arasında kurduğu bağlantılar ve sponsorluklar aracılığıyla ikinci el ve yeni kıyafetleri Türkiye’nin dört bir yanında çocuklara ulaştıran Tuğba Doğan, deyim yerindeyse kanatsız bir melek… Bir günde “10 okul öğrencilerini” giydirebilme kapasitesine ulaşmış olduğu açıklanan Doğan; “Birçok çocuk kıyafeti olmadığı için okula gidemiyor, gitmeye de utanıyor” diyerek, temel ihtiyaçlardan biri olan giyinmenin önemine dikkat çekti.

Tuğba Doğan…

AYŞE ERBULAK ANILARINI PAYLAŞTI…

Ünlü Erbulak ailesinin köklü ismi Ayşe Erbulak da günün özel konukları arasındaydı. “Yaşın önemi yok, istediniz mi başarırsınız” diyen Erbulak; 40’lı yaşlarının ardından yurtdışına taşındığını, yeni bir dili öğrenerek o ülkenin tiyatrolarını oynadığını, ardından kitabını yazdığını da takipçileri ile paylaştı. Ayşe Erbulak’ın hayatı, “Kadın istedi mi yapar” dedirtti.

Ayşe Erbulak…

TEKNOLOJİ NE GÜZEL…

Nakdi yardımlarının yanı sıra cep telefonlarına sarılan yardımsever kadınlar, eğitim temalı kuruluşlara SMS desteği de verirken; Skype ile toplantıya bağlanan Çekmeköy’deki İELEV 125. Yıl Okulu Müdürü Cihat Aslan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadınlar da canlı bağlantıya özçekim (selfie) ile karşılık verdi. İELEV 125. Yıl Okulu Aile Birliği Başkanı Esra Fazlıoğlu’nun koordine ettiği renkli buluşmada, Okulun Müdür Başyardımcısı Türkan Dingaz’ın sözleri güne damgasını vuran ayrıntılardan biriydi. Dingaz; “Yüzyıllar önce kadın en değerli varlığımızdı. Kadın ‘han’dı, ‘hanım’ oldu, baş tacıydı. Günümüze doğru değerler etkileşimle yanlış değerlendirildi. Şimdi her an kadına şiddeti konuşuyoruz” diyerek, kadın haklarına dikkat çekti.

Gözyaşları kadınlar için, çaresizlik için…

ONLAR YAKINMIYOR, KULLANILAN OLMUYOR; TOPLUMU İNŞA EDİYOR…

Etkin sivil toplum örgütü çalışmaları ile dikkat çeken İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV) Okul Aile Birliği üyeleri ve yetkilileri, önümüzdeki süreçte de nesnel projelere imza atmaya hazırlanıyor.

Özgecan Aslan unutulmadı…

Bu görüntüler, cezaevlerinde büyümek zorunda kalan çocukları özetliyor…

Dayanışma ruhuyla gelen birliktelik…

Örnek organizasyonun mimarlarından Esra Fazlıoğlu; “Bir kadın gittiğinde, ne çok kişi yok olur aslında” diyerek, günün anlam ve önemini özetleyen isim oldu…

İELEV 125. Yıl Okulu Müdür Başyardımcısı Türkan Dingaz…

İşadamı Yusuf Öztürkkan…

İELEV 125. Yıl Okulu Müdürü Cihat Aslan, Skype ile bağlandığı toplantıda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kadınlar da bu nazik jeste özçekim yaparak karşılık verdi…

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...