Çekmeköy

İstanbul’un yaşam pınarı Çekmeköy

Çekmeköy Belediyesi’nin ilçeyi akademik ve bilimsel verilerle tanıtarak özenle hazırladığı “İstanbul’un Yaşam Pınarı Çekmeköy” kitabının İngilizce baskısının tanıtım toplantısı, Çekmeköy Belediye Binası’nda gerçekleşti. Toplantıya Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ak Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, Dumlupınar Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Arif Kolay, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda selamlama konuşması yapan Başkan Ahmet Poyraz; “Bu eser çok ciddi bir eser. İlk önce bu eserin Türkçe’sinden istifade ettik. Çok ciddi ve titiz bir çalışmanın eseri bu. 2008’de kurulmuş bir ilçeyiz ama, tarihimiz çok eskiye dayanıyor. Bu eserle ilçemizin köklü tarihini yazıya dökmüş olduk. Türkçe eserimizi tüm ilçemize dağıtmıştık. İngilizce eserimizi de kardeş belediyecilik anlayışıyla gittiğimiz yurt dışı ziyaretlerimizde ve gelen misafirlerimize hediye edeceğiz. Böylece hem İstanbulumuzu, hem de Çekmeköyümüzü tanıtma fırsatımız olacak” dedi.

İLÇEYİ TÜM YÖNLERİYLE ELE ALAN BİR KİTAP…

“İstanbul’un Yaşam Pınarı Çekmeköy” kitabı, 2013 yılında bir kaynak eser olarak Yrd. Doç. Dr. Arif Kolay’a hazırlatıldı. İlçenin sosyal ve kültürel yaşantısını son iki asırdan günümüze kadar ele alan kitapta Çekmeköy’de sürdürülmüş semte özgü meslekler, üretilen tarım ürünleri, göçler gibi Çekmeköy’ün bugününe şekil veren tüm özel başlıklar ele alındı. Kitap hazırlanırken Osmanlı arşivleri titizlikle tarandı, Osmanlı Devleti zamanında bölgeye ait gerçekleştirilen saray yazışmaları tespit edilerek kitaba eklendi. Gazeteler taranarak bölgeye dair haberler tespit edildi ve yine kitapta bu gazete haberlerine ve içeriklerine yer verildi.

Cekmeköy

OSMANLARI ARŞİVİNDEN ÖRNEKLER YER ALIYOR…

Titiz bir çalışmanın ürünü olan “İstanbul’un Yaşam Pınarı Çekmeköy” kitabında Osmanlı arşivlerinden önemli belgelere ulaşıldı. Bu belgelerde 1841 yılında Alemdağı civarında bir bölgeye Lehli vatandaşlar yerleştirildiği, 1867 yılında Lehlilerin yaklaşık 60 haneye ulaştığı  ve yerleştikleri yere Adem Köyü denildiği belirtiliyor. Yine farklı bir belgede ise, 93 Harbi sırasında Ruslar ve Bulgarların zulmünden kaçanlar, Anadolu ve İstanbul’a göç etmeye başladılar. On binlerce muhaciri kabul eden Osmanlı Devleti; bu nüfusu Üsküdar, Beykoz, Çekmeköy ve Alemdağ civarında bulunan arazilerde iskan etti. Hatta belgelerde 30 Aralık 1911’de muhacirlerin yerleştirildikleri bölgenin adının, tahtta bulunan padişahın ismine atfen Reşadiye olduğu yazıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe’de gürültüye son

Maltepe’de gürültüye son

Maltepe Belediyesi, ilçede eğlence mekânlarından kaynaklı gürültüye son verilmesi için düğmeye bastı. Bu kapsamda ilçedeki eğlence mekânlarının işletmecileriyle ...