Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli

İstanbul’un ulaşım projeleri ihaleye çıkıyor

İstanbul’da Haliç’in iki yakası arasındaki trafiği denizin altından tünelle sağlayacak olan Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi ile Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt, Başakşehir-Kayaşehir, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan gibi pek çok güzergahta metro yapımına ilişkin ihaleler için start verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş’ın “Ustalık eserim” diye nitelendirdiği Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli Tüp Geçit Projesi hayata geçiriliyor. Yer tesliminden sonra 700 günde tamamlanması planlanan Haliç-Unkapanı Karayolu Tüneli yapım işi, 11 Temmuz’da ihaleye çıkacak. Projeyle Haliç’in iki yakası arasındaki trafik, denizin altından tünelle sağlanacak. Tünelin bir ayağı Kasımpaşa’da, bir ayağı ise Unkapanı’nda olacak. Çift yönlü olarak trafiğin akacağı tünelin çıkış noktaları, döner kavşaklarla alternatif yollara bağlanacak. Proje ile 1836 yıllında inşa edilen Unkapanı Köprüsü’nün de kaldırılması planlanıyor.

ALTI METRO HATTI İHALEYE ÇIKIYOR…

İstanbul’un ulaşım yükünü çeken toplu taşıma araçlarının başında gelen metro, 2015’te raylı sistemlerde İstanbulluların ağırlıklı tercihi olarak öne çıktı. Yatırımların büyük bir bölümünü ulaşıma ayıran İBB, metroya öncelik verecek. İstanbul’a 12 yılda 98 milyar liralık yatırım yapan İBB’nin 2016 yılında da 16,3 milyar liralık yatırım bütçesi bulunuyor. 145 kilometre raylı sisteme ulaşılan İstanbul’da, 76 kilometre metro inşaatı da devam ediyor. İBB, Temmuz ve Ağustos’ta 6 metro hattına ilişkin ihale gerçekleştirecek.

ANADOLU YAKASI’NDA METRO AĞI GENİŞLİYOR…

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu’na ilişkin ihale, 10 Ağustos tarihinide gerçekleştirilecek. Yaklaşık 13 kilometre uzunluğundaki hatta 11 istasyon bulunacak. İşin yapım süresi ise yer tesliminden itibaren 1.020 takvim günü olarak belirlendi. Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattına ilişkin ihalenin de detayları belli oldu. İstanbul’un Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Esenyurt ilçelerini etkileyecek olan hattın ihalesi 11 Ağustos’ta yapılacak. 18,5 kilometre hat üzerinde 11 istasyondan oluşan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattının iş süresi, yer tesliminden itibaren bin 80 gün olarak açıklandı. Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattına ilişkin ihale de 8 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Yaklaşık 12 kilometrelik hatta 8 istasyon olacak. Bu ihalede iş süresi 1.020 gün olarak belirlendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Maltepe’de sokak işgaline geçit yok

Maltepe’de sokak işgaline geçit yok

Maltepe Belediyesi sokak işgaline karşı geniş kapsamlı bir çalışma başlatırken, sokaklarda altyapıdan kaynaklı işgallerle ilgili sorunları da yetkili ...