İstanbul’un görülecek ve yaşanılacak en güzel yerleri…

İBB Kültür A.Ş. tarafından yayınlanan “İstanbul’un 100 Görülecek Yaşanacak Yeri” adlı eser, İstanbul meraklılarına kaynak kitap olma özelliğini taşıyor.

İstanbul’un peyzajını en güzel nereden görebilirsiniz? İstanbul’un hangi sokaklarında güzel bir akşam gezintisi yapabilirsiniz? Buram buram tarih kokan İstanbul’un havasını solumak için İstanbul’un hangi semtinde yaşamak istersiniz? Bütün bu sorulara verilebilecek elbette pek çok yanıt vardır.

Örneğin, Osmanlı Dönemi’nde mis kokulu güllerin yetiştiği, tarihe Tanzimat Fermanı diye geçen ilk demokratikleşme paketinin halka duyurulduğu, Cumhuriyet Dönemi’nden sonra ise İstanbul’un en güzel parklarından bir tanesi haline gelen Gülhane Parkı… Akşamüstüne doğru çınar ağaçlarının yaprakları arasından sızan ışık hüzmeleri, yol kenarlarına yerleştirilmiş ve parkın peyzajına neşe katan çiçekler ve tarihin ağır yükünü bugünlere kadar omuzlarında taşımış bu muhteşem bahçe, ziyaretçilerine şehrin keşmekeşinde uzak bambaşka bir hava sunar.


SALACAK’TA GÜNBATIMI…

İstanbul, yerkürede güneşin batışının da doğuşunun da en güzel izlendiği kent olabilir. Güneşin akşama doğru kızıla dönen son ışıkları gökyüzünü rengarenk boyarken; Boğaz’ın masmavi sularına, erguvanlara, yalılara ve tepelere de insanın gönlünü ve gözünü okşayan bir aydınlık bırakır. Güneş ışıklarının bu tatlı vedasını İstanbul’da en güzel izleyebileceğiniz yerlerden biri de Üsküdar’da Kız Kulesi’nin hemen karşısında bulunan Salacak bölgesidir. Bu bölgeden İstanbul’un  gün batımında oluşan muhteşem silüetini, önde Kız Kulesi, arka fonda ise Tarihi Yarımada’nın bütün güzelliklerini izlemek mümkün.

KAYNAK KİTAP OLMA ÖZELLİĞİNDE…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’den çıkan “İstanbul’un 100 Görülecek Yaşanacak Yeri” kitabı, İstanbul’da yaşayan veya bu tarihi şehri günübirlik de olsa ziyaret etmek isteyen herkes için kaynak bir kitap olma özelliğinde. Bahar Kareli’nin hazırladığı kitapta Salacak’tan Gülhane Parkı’na, Soğuk Çeşme Sokağı’ndan Zeyrekhane’ye kadar birçok yaşanılacak ve görülecek yer bulunuyor.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeditepe Gurme

Açık havada iftarın adresi; Yeditepe Gurme

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının olmazsa olmazı kabul edilen iftar yemekleri arasında en cazip olanı, hiç şüphe yok ...