İstanbul'un bütçesi

İstanbul’un 2017 bütçesi 42 milyar lira

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 42 milyar lira olarak belirlenen 2017 yılı konsolide bütçesi, oy çokluğuyla kabul edildi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2017 yılı bütçesini Belediye Meclisi’ne sundu. Topbaş, ekonomi olarak dünyanın 117 ülkesinden, nüfus olarak da 123 ülkesinden büyük olan İstanbul’da yapılan her işin Türkiye ve dünyaya örnek olduğunu söyledi. “Sizlerle beraber yaptığımız hizmetler Türkiye’ye, hatta dünyaya model teşkil ediyor” diyen Başkan Topbaş, İstanbul’a yapılan hizmetlerin belediyecilik anlayışından çok daha üst düzey bir anlam taşıdığını vurguladı.

KRİZLERE RAĞMEN BÜTÇE YÜZDE 15 ARTTI…

İBB olarak geçmiş yıllardaki ekonomik sıkıntılara ve 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimine rağmen yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerine dikkati çeken Kadir Topbaş; “Ülkemizdeki bu sıkıntılar nedeniyle yüzde 10 gibi bir gelir daralması olmasına rağmen, bu yılki konsolide bütçemizi yüzde 15 arttırdık. İBB olarak, İstanbul’un ve Türkiye’nin ekonomik büyümesine ciddi bir katkı sunuyoruz” diye konuştu.

istanbul-2017-butcesi-42-milyar-lira

İSTANBUL’A 117 MİLYAR LİRALIK YATIRIM…

İBB’nin 2017 yılı konsolide bütçesini 42 milyar lira, kendi bütçesini de 18,5 milyar lira olarak belirlediklerini dile getiren Topbaş, konsolide bütçeden yatırıma 16,5 milyar lira ayırdıklarını açıkladı. İstanbul’a 12 yılda toplam 95 milyar liralık dev yatırımlar yaptıklarını aktaran İBB Başkanı Topbaş, 2017 yılı sonunda şehre yapılan yatırım miktarının 117 milyar lirayı bulacağını söyledi.

BÜTÇENİN YÜZDE 43’Ü ULAŞIMA…

Türkiye’deki toplam yatırımların dörtte birini tek başına İBB’nin yaptığını vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti: “İBB, İstanbul’un ve Türkiye’nin gelişmesine ciddi katkı sunan çok önemli bir güç. Plan ve bütçeleri alt üst eden 600 binin üzerinde Suriyeli mülteciyi barındırmamıza rağmen bu böyle. 2017 yılında bütçemizin yüzde 43’ünü ulaşım yatırımlarına ayırdık. Metro başta olmak üzere ulaşım ve erişim, öncelikli yatırım kalemimiz.

NİHAİ RAYLI SİSTEM HEDEFİ 1.000 KİLOMETRE…

Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. Havalimanı, İstanbul’u dünya standartlarına ulaştıran mega ulaşım yatırımları. Raylı sistem yatırımları, İstanbul’da ulaşımı değil erişimi sağlayacak ve bizi bu alanda başarıya götürecek en önemli yatırımlarımız. Kısa süre önce Kadıköy-Kartal Metrosu’nun devamı olan Pendik-Kaynarca Metrosu’nu hizmete aldık. 82 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor, 80 kilometrelik raylı sistem ihale aşamasına geldi. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı metrolarla 2019 yılında 400 kilometrelik hedefimize ulaşacağız. İstanbul’da nihai raylı sistem hedefimiz ise bin kilometre.”

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Dünya Değişim Akademisi

Dünya Değişim Akademisi’nin 30. merkezi Çekmeköy’de!

Dünya Değişim Akademisi, 30. merkezini İstanbul Çekmeköy’de çok uluslu bir kutlama ile açtı. Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Japonya, ...