İstanbullu taksiciler kayıt altına alınıyor…

1

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda taksicilere verilecek olan “Taksi Çalışma Ruhsatnamesi”, taksicilerle ilgili pek çok şikayetin önüne geçeceğe benziyor. Çalışma Ruhsatnamesi alabilmek için araç sahibinden ve şoförden istenen evraklar içerisinde bulunan adli sicil kaydı bölümünde aranan şartlar ise dikkat çekici… Artık istenen oluyor ve taksicinin sicili temizleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nı ve taksicileri kısa süre içerisinde iki kez ziyaret etmesi, gözleri taksicilere çevirdi. Müşterilerden gelen şikâyetleri değerlendiren yetkililer, “Taksici kim?” sorusunun  cevabını aramaya başladı. İTEO Başkanı Y. Yahya Uğur’un; “İstanbul’da 17 bin 395 taksi, 1,5 milyon taksi şoförü var. Ehliyeti olan herkes taksici… Mesleki eğitim vermeye kalksak, Milli Eğitim Bakanlığı’na rakip oluruz” açıklaması üzerine İBB ilk adımı attı.

İBB, 2012 yılı Taksi Çalışma Ruhsatnamesi vermek için hem plaka sahiplerinden, hem de şoförlerden evrak istedi. Şoförlerden alınan evrak hem kimin taksici olduğunun belirlenmesini, hem kayıt dışı çalışmanın önlenmesini, hem de taksiciliği gerçekten meslek olarak seçenlerin direksiyon başına geçmesini sağlayacak. Görünen o ki, artık müşteriler daha rahat ve güvenilir şekilde seyahat edecek ve direksiyon başına gerçekten işinin erbabı geçecek.

3

Hizmet esnafın ayağına geldi…

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, istenen evrak arasında bulunan sağlık raporunu esnafın kolay, hızlı, güvenilir ve uygun fiyata temin edebilmesi için hizmeti esnafın ayağına getirdi. Özel hastanelerde 70-80 TL’ye mal olan sağlık raporu, farklı noktalarda konuşlanan gezici sağlık araçlarıyla esnafın istifadesine sunuluyor.  

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası yetkilileri yaptıkları açıklamada, taksici için vaktin çok önemli olduğunu, bu sebeple taksicilerin hastanelere giderek vakit kaybetmek yerine ayaklarına gelen hizmetle zaman kazanacaklarını belirttiler. Üç ayrı noktada hizmet veren sağlık araçlarında göz taraması, akciğer röntgeni ve on sekiz kalemden oluşan kan tahlili yapılıyor. Sabah saat 11:00 gece 02:00 arasında verilen hizmetten taksiciler 25 TL karşılığı faydalanabiliyor. Belirli üç nokta dışında, araç sayısı fazla olan duraklara da randevu sistemi ile hizmet veriliyor.

İTEO Başkanı Yahya Uğur; “Bizim görevimiz esnafımıza hizmet etmek. Bu koltuklarda oturmaya değil, hizmet vermeğe geldik. Bir haftada verdiğimiz hizmetimizden 5 bin esnafımız yararlandı. Helalühoş olsun. Bundan sonra taksicilik yapmaya niyeti olan şoförlerimizden de aynı evrak isteneceğinden, bu imkandan faydalanmalarını öneririm. Bundan sonra İstanbul’da sağlık kontrolünden geçmiş, sağlık güvencesi kapsamına alınmış ve hangi takside kimin olduğunu bildiğimiz 35 bin kişilik camiamızla hizmet vereceğiz” dedi.

2 yorum

  1. şişli full istasyonunda muayene oldum sağlık raporunu alamadımnasıl alabilirim . tel. 0537 224 71 37

  2. İstanbul taksiciler esnaf odasının Bomonti şubesinden alabilirsiniz. Bomonti şubenin telefonu : (0212) 210 46 65 ..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...