İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmayacak!..

Silivri’deki çevre yatırımlarını basına tanıtan İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ’nin sadece Silivri’ye 1 milyar TL’lik su ve atıksu yatırımı yaptığını belirtti ve şehrin yetersiz yağışa rağmen su sıkıntısı yaşamayacağını müjdeledi.

“Silivri Atıksu Tüneli TBM Çıkışı Basın İnceleme Gezisi”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bazı İstanbul Milletvekilleri, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir ile sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların da katıldığı törende konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un yaz aylarında günde 3 milyon metreküp su kullanıldığını, kullanılan atıksuların da çevreyi ciddi anlamda kirlettiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Silivri’ye sadece İSKİ marifetiyle yaptığımız yatırım 1 milyar TL. 1994 öncesinde atıksuların sadece yüzde 4’ü temizlenirken, şu anda yüzde 95’lere geldik. İstanbul’un köylerine kadar biyolojik arıtma tesisleri kurduk ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

İSTANBUL, AVRUPA’NIN EN TEMİZ ŞEHİRLERİNDEN BİRİ HALİNE GELECEK…

Yapılan dev kolektörlerle Silivri bölgesindeki 100 kilometrekarelik bir alanı atıksu tehdidinden temizlediklerine ve ileri biyolojik arıtma tesislerinde bahçe sulanacak kalitede arıtılan suları da Marmara Denizi’nin 2 kilometre açığına boşalttıklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, şöyle konuştu:

“İstanbul, artık Avrupa’nın en temiz şehirlerinden biri haline geliyor. Çocuklarımızın yarınlarını hazırlıyoruz. Basit bir olay değil, bizler tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecekte bu sorunlardan bahsedilmeyecek. Deniz kirliliğinden ve su probleminden konuşulmayacak. İnşallah, Silivri’ye metroyu getirdiğimizde ulaşım da konuşulmayacak. Bütün bu çalışmalar tamamlandığında, İstanbul’da sosyal projeleri konuşur hale geleceğiz. İstanbul’a böyle hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...