İstanbul’da “şeffaf planlama” dönemi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 7. Seçim Dönemi’nin ilk toplantısını yeni üyelerinin de katılımıyla Kadir Topbaş’ın başkanlığında gerçekleştirdi. Saraçhane Belediye Sarayı’nda yapılan toplantıda konuşan Kadir Topbaş, imar planları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Topbaş, “İstanbul’da parsel bazında kişilere menfaat sağlayan bir dönem olmayacak. Kamu menfaati söz konusu ise; kentin turizmini, sağlık ve eğitimini etkileyecek talepler varsa, bunların değerlendirilmesini doğru buluyoruz. İstanbul`un bazı bölgelerinde 1/1000’lik imar planı eksiklikleri ve 1/5000’lik planlara itirazlar var. Bunları bu dönemde süratle tamamlarken, bir hassasiyeti ifade etmek istiyorum. Kapalı kapılar ardında yapılan planlar istemiyoruz” diye konuştu.

PLAN OFİSLERİ OLUŞTURULACAK…

Topbaş, imar değişiklikleri ile vatandaşın rahatlıkla bilgi alabileceği ve tüm süreçleri yakından takip edebileceği ofisler oluşturacaklarını da belirterek; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerinin, sivil toplum kuruluşlarının katıldığı, vatandaşların da rahatlıkla bilgi alabileceği Plan Ofisleri oluşturacağız. Halk gelmeli, kendi arsasının plan kararlarını orada görmelidir” ifadelerini kullandı.

TÜM İSTANBUL’A EŞİT VE KALİTELİ HİZMET…

İl Genel Meclisi’nin lağvedilmesiyle İstanbul’un artık tek meclisten yönetileceğini hatırlatan Topbaş, tüm İstanbullulara eşit mesafede hizmetler ortaya koymaya devam edeceklerini, AB’nin öngördüğü yerel yönetim kriterlerine uygun bir yönetim ortaya koyacaklarını ifade etti. İstanbul’da yapılan her çalışmanın Türkiye ve dünyaya örnek olduğunun altını çizen Topbaş; “Bugün ilk toplantısı yaptığımız İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ile 5 yıl sonunda gurur duyacağımız kararlara imza atmayı arzu ediyorum. Hoşgörünün hakim olduğu, eleştiriye açık, yapıcı bir meclis oluşturacağımıza yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İKSV’den Kadıköy Belediyesi’ne plaket

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 46’ıncısı düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı Kadıköy Belediyesi’ne plaket ...