İstanbul’da Kurban Bayramı için önlemler alındı…

İstanbul Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların dini vecibelerini rahatlıkla yerine getirebilmeleri, hayvan satış yerlerinden sağlıklı kurbanlık temin etmeleri, iller arası muhtemel salgın hastalıkların bulaşma ve yayılma risklerinin ortadan kaldırması ile bayram sürecinde oluşabilecek diğer sorunların önceden tespit edilerek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla çeşitli kararlar aldı.

Vali Yardımcısı Dr. Osman Günaydın başkanlığında yapılan toplantıya; İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Emniyet, Jandarma ve diğer ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantıda, İstanbul’a kaçak hayvan girişlerinin önlenmesi için çeşitli tedbirlerin alınmasına karar verildi. Buna göre; kaçak hayvan girişini ve hastalık taşıma riskini önlemek amacıyla kontroller sıklaştırılarak, İstanbul’a kara ve deniz yoluyla giriş yapılan noktalar tamamen kontrol altına alınacak.

BELGESİZ HAYVAN SEVKİYATINA İZİN VERİLMEYECEK…

Özellikle Çamlıca ve Kavacık kontrol noktalarında alınan tedbirlerle, bu noktalardan giriş yapan hayvan yüklü kamyonlar tek tek aranarak, giriş yapan hayvanlarda herhangi bir hastalık ve belgelerinin eksik olup olmadığı kontrol edilecek. Yurtiçi veteriner sağlık raporu olmayan, küpesiz ve belgesiz hiçbir hayvan sevkiyatına izin verilmeyecek.

DENETİMLER 7 GÜN 24 SAAT SÜRDÜRÜLECEK…

İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ve kolluk kuvvetleriyle ortaklaşa yürütülecek olan çalışmalar, 7 gün 24 saat esasına göre bayram süresince devam edecek. Kavacık ve Çamlıca Hayvan Sevk Kontrol Noktaları, Ahmediye Gişeleri Yol Kenarı Denetim İstasyonu ve Selimpaşa Tem Gişeleri Yol Kenarı Denetim İstasyonlarında yol boyu denetim yapacak olan ekipler, İstanbul’a giriş yapan araçlardaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların belgelerini kontrol ederek, söz konusu hayvanların özelliklerinin belgelerle uyumlu olup olmadığını araştıracak.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...