İstanbul’da deprem paniği büyüyor!..

Marmara Bölgesi’nde depremsel hareketliliğin arttığı son günlerde vatandaşlarda panik havası hakim… Merkez üssü Marmara Denizi olan 4.2 şiddetindeki depremin ardından komşu Yunanistan’da meydana gelen 6.7 şiddetindeki büyük sarsıntı, tüm dikkatleri bölgeye odakladı. Ünlü deprembilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın Kadıköy Life Dergisi’ne özel açıklamaları ise, en çok konuşulanlar arasında yer almıştı.

Yer kabuğunun 7.7 km derinliğinde meydana gelen orta şiddetteki deprem, İstanbul’un özellikle sahil kesimlerinde daha fazla hissedildi. Herhangi bir can ya da mal kaybına yol açmayan depremin adı bile yetti. Kandilli Rasathanesi’ne göre 4.2, AFAD’a göre ise 4 şiddetindeki depremin ardından 3.1 ve 3.4 şiddetinde iki sarsıntı daha hissedildi. Yunanistan’dan gelen yeni bir haber ise korkuların artmasına neden oldu.

YANIBAŞIMIZDA 6.7 ŞİDDETİNDE DEPREM…

Marmara Denizi’ndeki deprem hareketliliği üzerine gelen Yunanistan depremi, uzmanların dikkatini yeniden fay hatlarına yöneltti.

AHMET ERCAN, KADIKÖY LIFE’A ÇOK ÖZEL KONUŞMUŞTU…

Ünlü deprembilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, Kadıköy Life Dergisi Editörü Adem Giden’e çok özel açıklamalarının bir kısmında şunları ifade etmişti: “Maltepe, Küçükyalı, Kartal ve Pendik; depremde Kadıköy’den çok dahaolumsuz etkilenecek. Kıyı kesimlerde oturan, yapıları eski ve çürük olan vatandaşlar bir hayli dikkatli olmalı… ‘Ancak yükseklerde oturanlar da güvenli’ anlamına gelmiyor bu… Bizler, tepelere zemin sağlam olduğu için çok katlı yapı yapmamız gerekirken, dayanıksız derme çatma gecekondular yapıyoruz. Bu gecekondu ya da yetersiz yapılar da bir hayli riskli… Yine Kartal’ın Fatih Mahallesi ve Üsküdar Çarşı bölgesine dikkat çekmek istiyorum.

KADIKÖY AMAN DİKKAT!..

Bakın, pek dile getirilmeyen ve bilinmeyen, 1999 depreminden sonra gelişen bir fay var; Bostancı kırığı… Çiftlikköy’den Bostancı’ya kadar uzanan bu kırık riskli… 1999 depreminde bu nedenle alev topları görüldü. Bu kırık, adayı sandviç gibi sıkıştırdı. Önümüzdeki depremde Fenerbahçe Burnu önünden Haliç içine, Eyüp ilçesine kadar büyük bir kırılma bekliyorum. Bu, Marmara Denizi’nden ayrı bir koldur. 6-7 civarında bir deprem olası bu bölgede… Yine Rıhtım gibi deniz kenarı, dere yatağı ve dolgu alanı olan bölgelerinde risk söz konusu… Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile birlikte Kadıköy’deki tesisleri de bir dönem gezmiştim, yapılması gerekenleri aktarmıştım.

DERE YATAKLARINDAN UZAKLAŞIN…

Kadıköy’de Kurbağalıdere çevresi riskli… Buralar tamamen dere yatağı ve üzerinde yüksek katlı yapılar mevcut. Yüksek katlı binalarda gerekli önlemler alınmadığında, zemin suyunu çeken yapılar depremde büyük hasar görür.

İLK 20 METREDE SU VARSA, AYET-EL KÜRSİ OKUYUN…

Kadıköylüler ve tüm İstanbullular şunu bilmeli; binalarınızın zemininde ilk 20 metrede su varsa, Ayet-el Kürsi okuyun. Gerçekten durum bu kadar ciddi… Zemindeki su her şeyi değiştiriyor, gereği yapılmamışsa… Şöyle söyleyeyim, deprem yüzde 78 ihtimalle İstanbul kolunda olacak. Geri kalan ihtimaller ise diğer kollar içindir. Avcılar, Büyükçekmece’nin bir kısmı ve çevresinde şiddetli yıkım olabilir. Kadıköy biraz daha şanslı…”

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

yaliya carpan gemi

Yalıya çarpan geminin kara kutusu çözümlendi

Gemideki arızanın 5 numaralı silindirdeki çatlamadan kaynaklandığı anlaşıldı Malta bayraklı ‘Vitaspirit’ isimli gemi, İstanbul Boğazı’nda dümeni kilitlenince Hekimbaşı ...