İstanbul’da “Anadolu Sokakları”…

Sekizincisi düzenlenen Giresun Günleri’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe’de büyük bir alan üzerine kurulacak “Anadolu Sokakları”nın bilgisini verdi.

Giresun Federasyonu’nun himayesinde Feshane’de sekizincisi düzenlenen Giresun Günleri’ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Feshane’nin artık yoğun ilgiden dolayı bu tür programlar için yetersiz kaldığını, çevrede de yoğun trafik yaşanmasına sebep olduğunu söyledi. Topbaş, Yenikapı’da daha büyük bir alanda bu tür organizasyonların yapılması için çalışmalar başlattıklarını söyledi.

Gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması için de Maltepe’de 5 milyon 400 bin metrekarelik büyük bir alanda “Anadolu Sokakları” diye bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sokaklardan her biri Anadolu’nun bir yöresini gösterecek. O sokağa girdiğinizde adeta o bölgeyi yansıtan her şeyi bulabileceksiniz. Her şeyi ile özgün olacak ve 100 yıl öncesinin mimarisiyle orada bunu yaşatmak istiyoruz. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü Türkiye, kıta zenginliğini gösteren bir ülke… Ciddi bir mozaik derinliği var. Bu çalışmamızla birlikte bizi biz yapan değerlerimizi bir yere toplayıp, yakınlığımızı ve dostluğumuzu, bir aile ferdi olmanın güzelliğini yaşatmak istiyoruz. Çocuklarımızın geçmişini bilmesi adına yapılan bu organizasyonları ve Anadolu Sokağı çalışmamızı önemsiyoruz.”

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Spartaküs

Spartaküs’ün torunları Ataşehir’de!

Ataşehir Belediyesi ile Spartaküs ‘ün doğduğu kent olan Bulgaristan’ın Sandanski şehrinin belediyesi, kardeş kent olma yolunda ilk adımları ...