ağaçlandırma

İstanbul’da ağaçlandırma seferberliği

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla geçen yıl başlatılan ağaçlandırma seferberliği, bu yıl daha büyük bir çalışma ile devam ediyor. İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ile Ağaç A.Ş. işbirliğinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarında geçen yıl 110 bin ağaç dikimi gerçekleştirildi. Bu yıl sayı daha da artırılarak, 150 bin ağaç dikimi tamamlanıyor.

Her yıl dikilen milyonlarca lale ve soğanlı bitki ile kent rengarenk süslenirken, ağaç dikim çalışmalarıyla yeşile bürünmüş bir İstanbul ortaya çıkıyor. Avrupa ve Anadolu Yakası’nda 300 farklı alanda eşzamanlı çalışmayla, 65 farklı türde 150 bin yeni ağaç dikiliyor.

istanbulda-agaclandirma-seferberligi-2

300 FARKLI NOKTADA AĞAÇ DİKİMİ YAPILACAK…

Ağaç dikimleri Avrupa ve Anadolu Yakası’nda İSKİ Su Koruma Havzaları ve Tesisleri, Tem Karayolu güzergahı, sahil ve iç parklar başta olmak üzere 300 farklı alanda yapılıyor. Yapılan çalışmalar ile İstanbul’un yeşile bürünmesi hedefleniyor. Ağaçlandırma çalışmalarının büyük bölümü su havzalarında yapılacak. Böylece su alanlarının korunması ve kaçak yerleşimlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Tem Karayolu güzergahında dikilen ağaçlar ile de araçların karbonmonoksit salınımından dolayı oluşan kirliliğin engellenmesi hedefleniyor.

İKLİME UYGUN UZUN ÖMÜRLÜ AĞAÇLAR…

Dikilen ağaçların uzun ömürlü olması ve nesilden nesile sağlıklı bir şekilde ulaşması için İstanbul’un iklimine uygun ağaç ve bitki türleri seçiliyor. “İstanbul’un Ağaçları” adı altındaki bu ağaçlar, yüzyıllar boyu kentin yeşil dokusunu oluşturacak. İstanbul’un sınırlarından itibaren dikilmeye başlanan ağaçlar ile kente girişlerde yemyeşil bir görüntü ortaya çıkacak. İstanbul genelinde dikilen 65 farklı ağaç türü arasında Dişbudak, Ligustrum, Çınar, Mavi Servi, Fıstık Çamı, Gladiçya, Dut, Huş, Söğüt, Erguvan, Süs Eriği, Hatmi, Zeytin, Lale Ağacı, Sığla, Demir Ağacı, Mezarlık Servisi, Meşe, Alıç, Süs Armudu, Gürgen, Leylandi, Çitlenbik, Ihlamur, Diş Budak, Atkestanesi, Defne, Süs Kirazı, Ilgın, Erguvan, İleks, Manolya ve Oya ağaçları var.

istanbulda-agaclandirma-seferberligi-3

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...