İstanbul’a gelen turist sayısında artış…

İstanbul’u ilk iki ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla dünyanın dört bir köşesinden 1 milyon 423 bin 698 turist ziyaret etti.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik, Zeytinburnu ve Karaköy limanlarından bu yılın Ocak-Şubat aylarında İstanbul’a gelen yabancı sayısı, geçen yıl ile karşılaştırıldığında yüzde 7 arttı. Geçen yılın Ocak ayına göre havayolu ile gelişler yüzde 6,6; denizyolu ile gelişler ise yüzde 77 artış gösterdi.

Bu yılın Ocak ve Şubat aylarında gelen 1 milyon 423 bin 698 ziyaretçinin 6 bin 436’sını Karaköy Limanı’na gelen günübirlikçiler oluşturdu. Havayolu ile gelen yabancıların yüzde 17’si ise Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullandı.

EN FAZLA ALMANLAR GELDİ…

Şehre gelen turistlerin ülkelerine bakıldığında ilk sırayı yüzde 8,4 ile Almanlar aldı. Almanları yüzde 6,3 ile İranlılar, yüzde 4,5 ile Ruslar, yüzde 3,8 ile İngilizler, yüzde 3,7 ile Fransızlar, yüzde 3,4 ile Amerikalılar, yüzde 3 ile İtalyanlar, yüzde 2,9 ile Güney Koreliler, yüzde 2,7 ile Ukraynalılar, yüzde 2,6 ile Libyalılar, Hollandalılar, Iraklılar ve Suudi Arabistanlılar, yüzde 2,5 ile Azerbeycanlılar ve yüzde 2,2 ile Suriyeliler izledi.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

engelsiz okul

Çekmeköy’de engelsiz okul için geri sayım

Çekmeköy Belediyesi’nin Ekim 2017’de Milli Eğitim Bakanlığı’na devrettiği arsada yapılması planlanan Engelliler Okulu için yapım protokolü imzalandı. Çekmeköy ...