İstanbul Lale Festivali başlıyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Lale Festivali, 01-30 Nisan tarihleri arasında kutlanacak.

06 Nisan Pazar günü Emirgan Korusu’nda açılışı yapılacak olan 9. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yeniden buluşacak. Laleler; yine sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve meydanlarımızı renklendirecek.

Emirgan Korusu, Taksim Meydanı, Hidiv Korusu, Göztepe Gül Bahçesi, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı, festival süresince çeşitli etkinliklere sahne olacak.

EN GÜZEL LALE FOTOĞRAFINA ÖDÜL…

Lale Festivali etkinlikleri kapsamında “Ebrudan heykele lale” temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecek. Ebru sanatçıları, yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşurken, “En Güzel Lale Yarışması”nda en güzel lale fotoğrafını çeken kişiler ödüllendirilecek. Lale Festivali etkinlikleri kapsamında, canlı lale satışı da yapılacak.

İSTANBUL’A 211 FARKLI TÜRDE LALE DİKİLDİ…

Bu yıl da Silivri’den Tuzla’ya, İstanbul’un tamamında 211 farklı türde lale dikimi yapıldı. Lale soğanları, Konya’nın Çumra ilçesi başta olmak üzere Silivri, Çatalca ve Şile, Pamukova ve Geyve köylüleri tarafından yetiştirildi. Üreticiye ek gelir imkânı sağlanan projeler ile hem üreticiye destek, hem de çiçek soğanlarının ıslahı sağlandı.

20 MİLYON ADET LALE SOĞANI…

2014 yılı Lale Mevsimi için, 2013 yılında İstanbul’da parklar, korular ve ana caddeler başta olmak üzere ilçe belediyelerinin talepleri doğrultusunda, semt parkları dahil olmak üzere toplam 20 Milyon adet lale soğanı dikildi.


sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...