İstanbul, dünyanın en iyi 7. kenti…

Habertürk Gazetesi’nin köşe yazarı Elif Key, yazısında Amerikan GOOD dergisinin İstanbul’u dünyanın en iyi 7. kenti olarak göstermesini konu aldı. Yazar Key, yazısında GOOD dergisinin şehirleri belirlerken sorduğu 8 soruyu okuyucuları ile paylaştı. Ayrıca İstanbul’u kaleme alan Jennifer Hattam`ın satırlarını da yazısına taşıdı.

İşte GOOD dergisinin sorduğu o sorular:

1- Şehir yeni fikirlere açık mı?
2- Orada yaşayanlar şehrin gelişiminde söz sahibi olabiliyor mu?
3- Şehri eşsiz yapan gelenekleri var mı?
4- Yılın hangi zamanı bu şehri mükemmel kılıyor?
5- Şehrin sakinleri bir yerden bir yere nasıl ulaşıyor?
6- Yeşil alanlar yeterli mi?
7- Farklı milletlerden insanlar bir araya gelebiliyor mu?
8- Şehirliler iş ve hayatı dengeleyebiliyor mu?

ESNAF KAVRAMINI YAŞAYAN ŞEHİR İSTANBUL…

İşte GOOD dergisinin sorduğu bu 8 sorunun cevapları alınarak hazırlanan listede İstanbul, dünyanın 7. harika şehri seçildi. Şehirlerin dört dörtlük olmadığına değinilen haberde, 7. sırada bulunan İstanbul`u kaleme alan Jennifer Hattam, şehri 3 kelime ile tanımlıyor: Büyüleyici, hummalı ve çoğu zaman asap bozucu… Hattam, İstanbul ile alakalı sokak aralarındaki fırınları, toptan gıda maddesi satan yerleri ve ayakkabıdan elektronik eşyaya her türlü tamiratın küçük dükkanlarda yapıldığını, esnaf kavramının İstanbul`da yok olmadığını anlatıyor.

İSTANBUL BİENALİ, ŞEHRİN EN BÜYÜK SANAT ETKİNLİĞİ…

Hattam, şehrin buluşma noktalarından bahsederken organikçilerin her Cumartesi buluştuğu Feriköy Pazarı`ndan bahsediyor. Ayrıca, Kadıköy Pazarı`nın rengarenk ve ustalarla dolu olduğunu anlatan muhabir, usta kelimesini Türkçe olarak yazısına taşıyor. İstanbul Bienali`ni de şehrin en büyük sanat etkinliği olarak gösteriyor.

NEDEN BİRİNCİ OLMAYALIM?..

Elif Key, yazısını şu satırlar ile bitiriyor:

Bir dahaki listeye İstanbul`un birinci sıradan girmemesi için hiç bir sebep yok! Ha gayret…

 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İKSV’den Kadıköy Belediyesi’ne plaket

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 46’ıncısı düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı Kadıköy Belediyesi’ne plaket ...