İstanbul çiçeklerle bezendi…

İstanbul’da “Lale Şenliği”nin yaşandığı şu sıralar, baharın habercisi erguvanlar da Boğaz’ın her iki yakasını pembeye boyadı.

Anadolu Yakası’nda Fenerbahçe Parkı’ndan başlayıp, Moda sahilyolundan Bağlarbaşı, Beykoz, Üsküdar ve Kuzguncuk’a; Avrupa Yakası’nda ise Tarihi Yarımada, Beşiktaş, Kuruçeşme, Yeniköy ve Rumeli Hisarı’na doğru uzanan erguvanlar, baharın geldiğini müjdeliyor.

ŞAİR VE YAZARLARIN İLHAM KAYNAĞI ERGUVANLAR…

Erguvan İstanbul Derneği Başkanı Hüseyin Emiroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada bir tabiat mirası olan erguvanın, Osmanlı’dan önce de Boğaziçi’nde var olan doğal bir araç türü olduğunu anlattı. Bazı Osmanlı padişahlarının fermanlar çıkararak, zaman zaman eksilen ağaçlar yerine yeni erguvanlar dikilmesini emrettiğini kaydeden Emiroğlu, erguvanların şair ve yazarlara da ilham kaynağı olduğunu söyledi.

PEMBE ÇİÇEK AÇAN DALLARIYLA BAHARIN MÜJDECİSİ…

Boğaz’ın Anadolu ve Avrupa kıyılarında ressamın fırça darbeleri gibi erguvan ağaçlarının görülebildiğini ifade eden Emiroğlu, baharın müjdecisi ve İstanbul’un rengi erguvan ağaçlarının, pembe çiçek açan zarif dallarıyla kente renk getirdiğini dile getirdi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...