İstanbul’da 500’den fazla okul güçlendirildi

2

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul’da kapasitesi büyük ve tehlike arz eden okul binalarının tamamının güçlendirildiğini söyledi. Yıldız, İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında Dünya Bankası’ndan temin edilen kredilerle, İstanbul İl Özel İdaresi’nce yürütülen okulları güçlendirme çalışmalarının son hızıyla devam ettirildiğini belirtti.

İstanbul’daki resmi okul sayısının 2 bin 86 olduğunu, 1999 Depremi’nden sonra yapılan okul binalarının deprem yönetmeliğine uygun yapılar olduğu için güçlendirme çalışmaları kapsamına alınmadığını dile getiren Yıldız; sonuç olarak 1999 Depremi’nden önce inşa edilmiş İstanbul’daki 1.300 okulun fizibilitesinin yapıldığını anlattı.

Yıldız, taşımayla eğitim-öğretime devam eden köy okulları da dâhil bir kısım okulda büyük deprem güçlendirme çalışması gerekmediğini, sonuç olarak 1.090 okulun güçlendirilmesine karar verildiğini ifade ederek; “Fizibilite çalışması yapılan 1.090 okulumuzun büyük bir kısmı güçlendirildi, bir kısmı da yıkılıp yeniden yapıldı. İlk etapta, kapasitesi büyük ve tehlike arz eden binalara öncelik verdik. 1.090 okul binasından 500’e yakın okulumuz güçlendirildi. 260 civarında okul yıkılıp yeniden yapıldı. Bu sene 53 okulun güçlendirmesi, 57 okulun da yıkılıp yeniden yapılması sürüyor. Böylece, kapasitesi büyük ve tehlike arz eden okul binalarının tamamı güçlendirildi. Geriye kalan 285 okul, yıkılma riski olmayan küçük yapılardan oluşan okullarımız. Bunların güçlendirilmesi de 2013 yılı sonuna kadar tamamlanmış olacak. 285 okulun İl Özel İdaresi’ndeki mühendisler tarafından çalışması yapılıyor. Bunlar da gerekli ihale işlemleri tamamlandıktan sonra sırasıyla ya güçlendirilecek, ya da yıkılıp yeniden yapılacak. 2013 sonu itibarıyla tüm okullarımız, depreme karşı güçlendirilmesi manasında elden geçirilmiş olacak” dedi.

yildiz

“Okullarımız artık güvenli yapılardır…”

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun direktifleri doğrultusunda güçlendirme çalışmalarını hızlandırdığına işaret eden Yıldız, İstanbul genelinde çok sayıda okulun elden geçirilmesiyle güvenli, modern, kapasitesi yükseltilmiş okullarda eğitim öğretime devam edildiğini vurguladı.

Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, okulların aynı zamanda deprem veya benzeri bir afet durumunda sosyal hizmet verecek ortamlar olduğuna da dikkati çekerek; okulların toplu olarak insanların korunabileceği meskenler olduğu için afet durumlarında farklı amaçlarda da kullanılabileceğini bildirdi.

Yıldız, binaların güçlendirilmesi sırasında öğrencilerin geçici olarak başka okullara yerleştirilmelerinin hem kendileri, hem de bazı aileler için sıkıntıya neden olduğunu ifade ederek; velilerin taşınma işini anlayışla karşılamalarını, en geç bir yılın sonunda öğrencilerin daha modern, çağdaş ve teknolojik olarak daha iyi donatılmış ve en önemlisi de depreme karşı güçlendirilmiş binalarda eğitimlerine devam edeceklerinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...