İstanbul’a 1.300 yeni otobüs geliyor…

603

Megakentin simgesi, Londra’nın iki katlı kırmızı otobüsleri gibi; sarı, erguvan, turkuaz renkli ve beyaz damalı otobüsler olacak. Tam 1.300 otobüs yenilenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, megakentin toplu ulaşım kimliğini oluşturmak için kolları sıvadı. Londra’nın iki katlı, kırmızı otobüsleriyle akla gelmesi gibi; sarı, erguvan ve turkuaz renkli, beyaz damalı otobüsler de İstanbul’un simgesi olacak.

Halk sarı renk istedi…

İstanbul’daki toplu ulaşımın otobüs ayağını sağlayan İETT sarı, Otobüs A.Ş. (Belediye şirketi) erguvan, özel halk otobüsleri de turkuaz rengi olacak. Otobüslere rengini, halkın oyları verdi. Anketlere 65.286 İstanbullu katıldı. 46.246’sı “sarı”, 19.040’ı da “yeşil” dedi.

İETT filosunun yeni araçları…

İETT’nin 2.609 otobüsten oluşan filosunun yarısı 2013 yılı sonuna kadar yenilecek. 2011 yılında 500 adet dizel yakıtlı otobüs, İETT tarafından ihale edildi. 500 adet aracın 2012’nin Ağustos ayına kadar üreticiler tarafından teslimi gerçekleşecek olup, ilk parti araçlar Mart 2012’de teslim edilecek.

Araçların gelmesiyle birlikte filodaki eski araçlar hurdaya ayrılacak. 2012 ve 2013 yıllarında ise, çeşitli tipte 800 kadar yeni otobüsün de İETT filosuna katılması planlanıyor. İETT’nin filosuna katılacak yeni araçların özellikleri şöyle:

 – AB’de kullanılan son versiyon standartlara göre üretilecek.

 – İstanbul halkının tercihine uygun olarak sarı renkli ve beyaz damalı olacak.

 – Körüklü otobüsler 150, solo otobüsler ise 101 yolcu kapasiteli olacak.

 – İçinde ve dışında kamera ve en az 5 gün kayıt saklayabilen güvenlik sistemi olacak.

 – Yolcu bilgilendirme ekranı ile iç ve dış anons sistemi yer alacak.

 – Tüm araçlar klima, motor bölgesinde otomatik yangın algılama ve söndürme sistemine sahip olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...