İŞKUR’dan garantili iş kursu…

1

Tüm dünya işsizlik sorunu ile uğraşırken, Türkiye’de bu alanda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda, İŞKUR bünyesinde doğrudan ihtiyaca yönelik kurslar açılacak ve yapılacak eğitimler uzman kişiler tarafından verilecek. İhtiyaca yönelik açılan kurslarda pratik eğitimler; fabrika, atölye, hastane, okul, çağrı merkezleri ve lokanta gibi doğrudan eğitimi alınan iş kolunun tesislerinde yapılacak.

Çeşitlilik artacak…

Bugün’ün haberine göre, yıl içinde açılan kurslarda iş dünyasının istihdam ihtiyacı esas olacak. Bu yılın ilk kursları arasında CNC freze tezgahı operatörü, çağrı merkezi görevlisi, dikiş makinesi operatörü, hasta kabul görevlisi gibi meslek dalları bulunuyor. Meslek sayısının ise, yıl içinde ihtiyaca yönelik olarak artırılması öngörülüyor. Bu yılın ilk kursları 13 ilde 40 ayrı dalda açılacak. İstihdam garantili kursların sayısı şimdilik 90 civarında. En çok kursun açılacağı il İstanbul olarak görünüyor. İstanbul’u Adana, Gaziantep ve Samsun izliyor. Kurslara katılanların günlük ihtiyaçlarını gidermeleri için günlük 15 lira para veriliyor. Eğitimlerin süresi ise en az 60, en çok 600 saat olarak değişiyor.

Maaş 2 bin’e çıkıyor…

2011 yılı içinde toplam 191 kurs düzenlendi. Bu kurslarda 8 bin 703 kişiye eğitim verildi. Bu yıl içinde düzenlenecek kurslar sonucunda, en az 10 bin kişinin eğitileceği hesaplanıyor. Geçen yıl eğitim alan kursiyerlerin şu an yüzde 50’si istihdama katılmış durumda. Bu yıl eğitilecek kursiyerlerin ise, yüzde 70’inin istihdama katılması bekleniyor. Eğitim alan kişilerin 700- 2 bin lira arası maaşla işe başlaması bekleniyor.

İşverene prim desteği…

İşsizlikle mücadelede atılan adımların devamlılığını sağlamak için, iş dünyasına sigorta işveren payı desteği de veriliyor. İşkur eğitimlerinden birini tamamlayan kursiyeri işe alan işyeri, kursiyer için ödenecek sigorta işveren payını 42 ay boyunca ödemiyor. Ödemeyi, işveren adına İşkur yapıyor.

İşverenler destekliyor…
 
Bu tür kursları iş dünyası da destekliyor. Türkiye İş Makineleri Derneği Başkanı Cüneyit Divriş, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Başkanı Dr. Erdal Gamsız ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, yakın zamanda böyle bir kurs hazırlıkları içinde olduklarını söyledi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci de, konuya ilişkin çözümü endüstri meslek liseleri açarak bulduklarını dile getirdi.
 
Meslek danışmanları Mart ayında işbaşı yapıyor…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de, bu yıl aktif işgücü programlarına yaklaşık 1,5 milyar lira kaynak ayırdıklarını belirterek, şunları söyledi: “Toplum Yararına Çalışma Projesi ile son 3 yılda 147 bin kişiye istihdam sağladık. İş arayanla işçi arayan arasında köprü vazifesi görecek olan 2 bin iş ve meslek danışmanı Mart ayında göreve başlayacak. İş dünyasının aktörleriyle birlikte 651 meslek standardı belirlendi ve 225 tanesi yürürlüğe girdi. Eylem Planı çerçevesinde 38 tedbirden 24’ünü devreye soktuk, diğerlerini de devreye alacağız.”

Bir yorum

  1. Merhaba bende bu kurslara katilmak istiyorum ilgilenirseniz sevinirim tesekkur ederim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...