İnsanlık öldü! Ramazan ayında bakımsızlıktan melek oldu gitti!..

Umursamazlık ve ihmal, bir cana daha mal oldu. Sokak ortasında açlık, bakımsızlık ve enfeksiyon nedeniyle can çekişen sokak kedisine kimse sahip çıkmadı. “Ölmüştür herhalde” düşüncesiyle yakınından geçen sadece baktı, gitti. Ölüme sert bir şekilde direnmesi nedeniyle adını “Sabır oğlan” koyduğumuz sokak kedisi, yayın ekibimiz tarafından veterinere yetiştirilmesinin ardından sadece 48 saat dayanabildi. “Sabır oğlan” melek oldu.

29 Haziran’da Koşuyolu’nda dikkatimizi çeken sokak kedisine yaklaştığımızda, zorla da olsa nefes almaya çalıştığını gördük. Kadıköy Belediyesi Veterinerlik birimini aradıktan sonra, araç gelene kadar zaman kazanmak adına çevrede veteriner aradık. Koşuyolu Parkı yakınında, Muhittin Üstündağ Caddesi üzerinde Hospetall Veteriner Tanı ve Tedavi Merkezi’nin olduğunu tespit etmemizin üzerine sokak kedisi, hekim yardımcısı Sedef Önem tarafından sağlık kuruluşuna yetiştirildi. Bu sırada telaşla arkadaşının yanından ayrılmayan farklı bir sokak kedisi de dikkat çekti.

AÇLIK, BAKIMSIZLIK VE ENFEKSİYON NEDENİYLE ŞOKA GİRMİŞ!..

İlk müdahalelerinde günlerdir aç, susuz ve enfeksiyon nedeniyle yorgun düştüğü gözlemlenen “Sabır oğlan” için Veteriner Hekim Fatih Koyuncu, yardımcısı Sedef Önem ve ekip arkadaşları seferber oldu. Oksijen verildi, serum takıldı, antibiyotik iğnesi yapıldı, enfeksiyon nedeniyle tıkanan solunum yolları açıldı. Bu saatten sonra “Sabır oğlan” için hayatta kalma mücadelesi hız kazandı.

Can çekişen arkadaşının yanından ayrılmadı…

ENFEKSİYON TÜM VÜCUDUNU SARMIŞ…

Sokakta bakımsız, aç ve susuz kalması ile birlikte vücudunda enfeksiyon oluşan sokak kedisi, sadece 48 saat direnebildi. “Sabır oğlan”, içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayının ortasında açlık, susuzluk, bakımsızlık ve hastalıktan hayatını kaybetti. Tespitlerde herhangi bir kaza bulgusuna rastlanmazken, aşırı halsiz düşen sokak kedisinin tuvaletini yaptıktan sonra saatlerce yerden kalkamadığı anlaşıldı.

Sadece baktılar. Sağlık görevlilerine, veterinerlere haber vermeyi bile düşünmediler…

KENARA ÇEKMEK İÇİN KİMSE UĞRAŞMADI!..

Saatlerce yerde yattığı öngörülen sokak kedisini sağlık ekiplerine bildirdiğimiz dakikalar içerisinde yol üzerinden geçen yüzlerce kişinin umursamaz tavrı dikkat çekti. “Araba çarpmıştır, ölmüştür herhalde” düşüncesiyle ilgilenmedikleri sokak kedisi, aslında hayattaydı. Çok yakından bakıldığında nefes almaya çalıştığı fark edilen sokak kedisi, umursamazlığın da kurbanıydı aslında.

BELEDİYELER BU KONUDA ÖNCÜ, ANCAK BİLGİLENDİRİLMELERİ GEREKİYOR…

İnsanların yanı sıra sokaklardaki canlıların gözlemlenmesi ve sağlık kuruluşlarının bu yönde bilgilendirilmesi, hayvanların sağlıklı yaşam koşulları için büyük önem taşıyor. Hastalık, yaralanma gibi birçok olumsuz durumda ekiplere bildirilen sokak kedileri, ihbarı gerçekleştiren kişinin sorumluluklarını yerine getirmesi halinde barınaklarda bakım altına alınabiliyor.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...