“İNSAN” projesiyle siz de bir çocuğa sponsor olun…

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, her yıl 5 yaşın altındaki 6 milyon çocuk açlık sebebiyle yaşamını yitiriyor. Türkiye, gelinen son noktada bu oranlardan payına düşeni fazlasıyla almış durumda. Ekonomik sıkıntılar ve değer yargılarındaki sarsılmalar, çocukları aile geçimine katkı için çalışmaya zorluyor. Çoğunluğu yasadışı olarak sağlıksız koşullarda çalışan çocuklar, “mesai”lerini bir kenara bırakamadıkları için ücretsiz imkanlar da olsa okula gidemiyorlar.

Küçük ve çözümü mümkün olan bir engel nedeniyle eve mahkum ve ailesine muhtaç, hayatın gerisinde kalmış çocuklar, kendilerine bir fırsat verilse son derece yüksek potansiyellerini gün yüzüne çıkaracakken, uzatılacak bir el olabileceğinden habersiz ve umutsuz yaşıyorlar. Sağlık sorunları ya da engellilik nedeniyle sürekli muhtaç durumda olan ve yol parası bulup diyalize girmezse ya da elektrik kesilip destek ünitesi çalışmazsa yaşamı sonlanma tehlikesi altına girecek çocuklar, ailelerinin gözü önünde ölümle burun buruna yaşama tutunmaya çalışıyorlar.

YARDIMLAŞMADA TAZE BİR FİKİR, YENİ BİR SOLUK…

Öte yandan, günlük metropol hayatına adapte yetişkinler olarak farkında olmadan yaptığımız birçok gereksiz alışveriş, onları bir zaman sonra çöpe atarken hissettiğimiz buruklukla son bulurken; “Buna boşu boşuna bu kadar para verdim” nidasına dönüşen minik şımarıklıklarımızı, bir çocuğun yaşama tutunma aracına dönüştürmek aslında elimizde. Bu farkındalıkla yola çıkan, yüksek eğitimli ve organizasyon yeteneği gelişmiş bir ekip tarafından oluşturulan “İNSAN” projesi; mevcut yardımlaşma ve sosyal örgütlenmelerdeki sorun ve potansiyeller analiz edilerek, analitik ve şeffaf sistemiyle taze bir fiir ve ye yeni bir soluk olarak hayata geçirildi.

4 ANA DESTEK KATEGORİSİ…

Temeli, Türkiye’de yardıma muhtaç ve en kısa sürede müdahale edilmesi gereken çocuklara ulaşmak, onların hikayelerini dinlemek ve onlara destek olacak sponsorları bularak, aralarında birebir uzun süreli ilişki kurmalarını sağlamak üzerine dayalı olan sistemde, çocuklar 4 ana destek kategorisine ayrılmış durumda:

a) Açlık sınırında yoksulluk çeken,
b) Çalışmak zorunda olduğundan eğitim şansı verilmeyen,
c) Bakıma muhtaç ve ağır engelli,
d) Hayata kazandıralabilecek durumda olup da sırf maddi sebeplerden, hayatın gerisinde kalmaya devam eden çocuklar.

İNSAN’I FARKLI KILAN ÖZELLİKLER…

Ülkemizin bu konuda geçmişte güven problemleri yaşatacak tecrübelerinin analiz edilmesi, İNSAN’ı farklı kılan bazı net özellikleri doğurdu. Bunlar:

1) Sponsorun www.insaninternational.org üzerinden yardım etmek istediği çocuğu kendi seçebiliyor olması, fotoğraf ve videosuna varıncaya dek detaylı bilgi alması.

2) Destek sisteminin gelenekselin aksine yüzde 100 şeffaf olması ve insanların verdikleri desteğin hangi çocuğa gittiğini bilmeleri, İNSAN’ın tüm finansal verilerinin aylık olarak sitede anlaşılır bir şekilde gösterilmesi.

3) Çocuk ile sponsor arasında bir kerelik değil, uzun süreli ilişkinin kurulması için çaba gösterilmesi. Örnek olarak, çocuğun okula ilk başladığı günkü resmi, dönem sonunda karnesi ya da hayatındaki diğer miltaşlarının sponsora gönderilebiliyor olması.

4) Çocukların aileleri ile önceden görüşmeler yapılarak, sadece belli gelir standarının altında olan ve acil müdehale gerektiren vakalara yer veriliyor olması.

ONLİNE GÖRÜNTÜLENEBİLEN ŞEFFAF MALİ YAPI…

İNSAN projesi, duruş itibariyle Türkiye standartlarının oldukça üzerinde. Sistemli ve etik bir yaklaşımla ziyaretçilerine seçenekler sunan veritabanı teknolojisi merak uyandırırken; sitede online görüntülenebilen şeffaf mali yapı, içinizdeki saf yardımlaşma duygusunu körelten tüm şüpheleri aşıyor. Süregelen metropol hayatında İNSAN olmanın özel hissini hatırlatacak nitelikli bir platform şimdi sizlerle: www.insaninternational.org

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Teknik Yapı Yücelpark

Teknik Yapı’dan Kartal’da yaşam odaklı dönüşüm

Teknik Yapı, günümüzdeki en önemli üç kavramı bünyesinde barındıran Yücelpark’ı satışa sundu. Aile, kazanç ve doğayla iç içe ...