Marmaray’a kardeş geliyor!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, trafiğin en yoğun olduğu noktalardan İncirli-Söğütlüçeşme arasında projelendirilen yeni metro hattı için düğmeye bastı. Marmaray’a kardeş olacak projenin 2023 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

İncirli-Söğütlüçeşme arasındaki 28 kilometrelik hattın istasyon, ray sistemi ve fizibilite projesi için çalışmalara başlanıyor. Metrobüs hattının altından geçecek proje, Kuruçeşme-Beylerbeyi’ni deniz altından tünelle birbirine bağlayacak.

Yeni hat Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Kâğıthane, Beyoğlu, Eyüp, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler’den geçerek, İncirli’de son bulacak. 15 istasyonun bulunacağı proje, birçok metro ulaşım ağını da birbirine entegre edecek.

1.5 SAATLİK MESAFE YARIM SAATE DÜŞECEK…

Metro hattının 1.5 saatlik mesafeyi yarım saate düşürmesi bekleniyor. İBB Planlama Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan yeni projenin hat bazlı ulaşım etütleri, istasyon yerlerinin tespiti, istasyon ön projeleri, işletme senaryolarının belirlenmesi, seçilen güzergâhın imar plan tadilatlarının hazırlanması, mali ve ekonomik fizibilite etütleri için çalışmalar yürütülecek.

METROBÜS BY-PASS EDİLECEK…

Etüt çalışmaları, bir yıl boyunca devam edecek. 2015’te metro tesisi ve istasyonlara ilişkin yaklaşık maliyet çıkarılacak. Mevcut ve gelecekteki ulaşım yapısı ile özellikleri, yolculuk talepleri, hattın açılışı için öngörülen yıl, planlanan sistem performansı ve muhtemel maliyetler belirlenecek. Etüt çalışmaları tamamlandıktan sonra yapım ihalesi için takvim belirlenecek. Yeni projenin hizmete girmesiyle metrobüs by-pass edilecek.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ…

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması planlanan proje; Bakırköy-Beylikdüzü, 3. Havalimanı, Tekstilkent, Başakşehir, Hacıosman, Üsküdar-Çekmeköy, Kadıköy-Kartal ve Marmaray hatlarını birbirine bağlayacak. Yeni metro hattı, İstanbul’un en fazla yolcu taşıma kapasiteli hatlarından biri olacak.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İstanbul Kadıköy Lisesi’nden örnek proje

İstanbul Kadıköy Lisesi öğrencileri, okulun Biyoloji Öğretmeni Fatma Yüksel öncülüğünde öğrenciler sokak hayvanları için plastik borulardan yemlik yaptılar. ...