İlk Dünya Güzelimiz Keriman Halis’i kaybettik…

images

Türkiye’nin ilk “Dünya Güzeli” Keriman Halis’i kaybettik. Uzun yıllar Kadıköy Çiftehavuzlar’da yaşayan Keriman Halis, geçtiğimiz yıl Bebek’te oturan kızının yanına taşınmıştı.

99 yaşında hayata gözlerini kapayan Keriman Halis Ece Tamer’in, kalp yetmezliği nedeniyle 28 Ocak günü akşam saatlerinde yaşamını yitirdiği haberi verildi. Keriman Halis Ece Tamer’in cenazesinin 30 Ocak Pazartesi günü İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi.

Keriman Halis kimdir…

İstanbul’da 1913 yılında doğan Keriman Halis, 3 Temmuz 1932’de Türkiye’de yapılan güzellik yarışmasında ”Türkiye Güzeli”, 31 Temmuz 1932’de yapılan ve 28 ülkenin katıldığı yarışmada da ”Dünya Güzellik Kraliçesi” seçilmişti. Keriman Halis’e, 1934’te çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından sonra, bizzat Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen ”Ece” soyadı resmi olarak verilmişti.

Keriman Halis hakkında bir not…

1932 yılında Belçika’nın Spa şehrinde düzenlenen Dünya Güzellik Yarışması’na katılıp kraliçe seçilen Keriman Halis, o günü şöyle anlatır:

“Önce kadınlardan meydana gelen bir jüri önüne çıktık. Burada inceden inceye kontrolden geçtik. Sonra bir tiyatro salonunda esas yarışmaya girdik. 28 ülkenin güzeli teker teker boy göstererek gelip geçtiler. Ve sonunda iki güzel kaldık. Ben ve Almanya güzeli… Son gün, yalnız Alman güzeli ve beni tekrar görmek istediler. Üzerime kırmızı renkte bir tuvalet giymiş, yakasına da beyaz kurdela takmıştım. Memleketimizi bayrağımızın renkleriyle tanıtmaya çalışıyordum. Son an gelip çattı. Jüri başkanı ayağa kalktı. Elindeki kırmızı mühürlü zarfı büyük bir itina ile açtı. Tiyatroda büyük bir sessizlik hüküm sürüyordu. Heyecandan düşüp bayılabilirdim. Neyse, zarf açıldı… Bütün tiyatro salonu, ‘Yaşasın Miss Turkey!’ sesleriyle inledi…”

Tabii o günlerde bütün yurtta büyük bir sevinç yaşanır. Atatürk, Keriman Halis Hanım’a gönderdiği kutlama telgrafında kendisine kraliçe anlamına gelen “Ece” unvanını verir; 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile Keriman Halis Hanım, Ece soyadını alır.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Kadıköy Boğası’ davalık oldu

Futbolu bıraktıktan sonra Survivor yarışması ile adından söz ettiren Serhat Akın, Hummel’ın Türkiye temsilcisi Akbulut Tekstil’e karşı tazminat ...