Atık Yağı Getir, Temiz Yağı Götür…

Kadıköy Belediyesi, atık yağların zararının önüne geçmek üzere “Atık Yağı Getir, Temiz Yağı Götür” kampanyası başlattı.

Kampanyanın tanıtımı, DoubleTree by Hilton Moda’da gerçekleşti. 1 litre yağın 1 milyon metreküp suyu kirlettiği ekolojik sistemde geri dönülmez hasarlar oluşmaması için düğmeye basan Kadıköy Belediyesi ve Çevre Bakanlığı lisanslı Deha Biodizel firması, örnek çalışmayı hayata geçirdi. Tanıtım davetine; Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, bazı Kadıköy Belediyesi Meclis Üyeleri, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü yetkilileri, Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Deha Biodizel Genel Müdürü Abdullah Tiryaki, mahalle muhtarları ve Gönüllü Evleri öncüleri katıldı.

5 LİTRE ATIK YAĞ GETİREN, 1 LİTRE TEMİZ YAĞ ALACAK…

Evlerde ve lokantalarda kullanılan atık kızartma yağlarının çöpe ve lavabolara dökülmesi ile meydana gelen çevre, yeraltı suları ve deniz kirliliğini önlemek için çalışmalar yapan Kadıköy Belediyesi; konunun önemine dikkat çekmek ve ev kadınlarını harekete geçirmek için, atık yağını biriktiren Kadıköylülere temiz yağ armağan edecek. Deha Biodizel firması ile ortak kampanya başlatan Kadıköy Belediyesi, 5 litre atık yağ getirenlere 1 litre ayçiçeği yağı verecek.

SELAMİ ÖZTÜRK, GÖNÜLLÜLERE TEŞEKKÜR ETTİ…

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 2008 yılından bugüne ev ve işyerlerinden atık yağ topladıklarını ve biodizel yapılması için firmalara verdiklerini hatırlatarak, kampanyaya yönelik açıklamasında şunları ifade etti: “Bugün burada başlattığımız kampanya, iklim dostu çalışmalarımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Bu proje ile insanlık için, dünya için güzel bir iş yapıyoruz. İddia ediyorum ki, Kadıköylü gönüllüler sayesinde bu proje, Türkiye’de en iyi Kadıköy’de uygulanacak. Herkesi de, komşusunu bu projeden haberdar etmeye çağırıyorum.”

ATIK YAĞLAR TEMİZ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR…

Deha Biodizel Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sözbir Karakuş ise, firma olarak geri dönüşüm çalışmalarına yönelik şunları ifade etti: “Türkiye’de yılda 350 bin ton atık yağ oluşuyor. Amacımız, bu yağların lavabolara dökülmemesi… Ben kimya mühendisiyim ve şunu söylüyorum; en tehlikeli atık, atık yağdır! Yağlar dökülmesin, canlılar ölmesin. Bu yağları toplayarak, ekonomiye katkı sunalım…”

ÖRNEK GÖNÜLLÜ MUHTAR DEVELİOĞLU’NA PLAKET…

Atık yağların Kadıköy’de bulunan Gönüllü Evleri ve muhtarlıklara bırakılabilecek olması ile birlikte, davete Kadıköy Mahalle Muhtarları ve Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri de katılım gösterdi. Proje başlamadan önce, kendi çabaları ile atık yap toplayıp, ekolojiye katkı sunmak üzere çalışan Zühtüpaşa Mahallesi Muhtarı Harika Develioğlu’na plaket takdim edildi. 5 litre atık yağ biriktiren bazı Kadıköylü kadınlara da, Belediye Başkanı Selami Öztürk ve Deha Biodizel Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı tarafından 1 litre yağları hediye edildi.

1 LİTRE ATIK YAĞ, 1 MİLYON LİTRE SUYU KİRLETİYOR!

Lavabo ya da çöpe döküldüğünde toprağa, yeraltı temiz su kaynaklarına ve denizlere ulaşarak çevre kirliliğine neden olan bitkisel atık yağlar, su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Atık yağlar ile kirlenen suları ise, biyolojik olarak arıtmanın mümkün olmadığı biliniyor. Denize karışan atık yağlar, suların yüzeyini kaplayarak, suya oksijen transferini önlüyor ve deniz canlılarının ölmesine sebep oluyor.

YAĞLARI SOKAKLARDA AKILLI CİHAZLAR TOPLAYACAK…

Deha Biodizel firması, atık yağ toplama işlemi için yakın zamanda Kadıköy sokaklarına cihazlar yerleştirecek. Kadıköylüler, atık yağlarını bu cihazlara bırakacak ve karşılığında bir bilet alacak. 5 litrelik yağa denk gelen bilet sayısına ulaştıklarında ise, anlaşmalı mağazalara giderek 1 litre ayçiçek yağlarını ücretsiz olarak alabilecekler.

Böylece Kadıköylülerin, evde uzun süre yağ biriktirmek ve bir seferde 5 litre yağ bırakmak gibi bir zorunlulukları da kalmayacak. Atık yağlarını yeni ay çiçek yağı ile değiştirmek isteyen vatandaşlar, 444 28 45 ya da 414 38 15 no’lu telefonları arayarak, evlerine atık yağ toplama aracı çağırabilecek. Kadıköylüler, atık yağlarını Muhtarlıklar ile 21 mahallede bulunan Gönüllü Evleri’ne de bırakabilecek.

YORUM YAPIN

REKLAMGiriş - bir2üç creative
kredi karti borç sorgulama fatura ödeme turkcell fatura ödeme avea fatura ödeme vodafone fatura ödeme tl yükleme avea tl yükleme vodafone tl yükleme turkcell tl yükleme