İklim dostu Ataşehir…

2

Düzenlediği çevre projeleri ile öne çıkan Ataşehir Belediyesi’nin “İklim Dostu Ataşehir” konulu paneli büyük ilgi gördü. Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İklim Dostu Ataşehir” paneline; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Prof. Dr. Şaban Karataş, Belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Gülçin Özsoy, Alara Tuncer ve Ayten Kartal’ın panelist olarak katıldığı panel öncesi konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, belediye olarak çevreye ilişkin çalışma ve projelerin kendileri için öncelikli olduğunu vurguladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş ise, konuşmasına çocuklardan özür dileyerek başladı ve şunları söyledi: “Gençlerden ve çocuklarımızdan özür diliyorum. Çünkü onlara giderek daha da kötüye giden, çevre kirliği artmış, kaynakları tükenmeye başlamış bir dünya bırakıyoruz. Onlardan dünyamıza, çevremize sahip çıkmalarını istiyorum. Şu an yaşadığımız dünyanın geldiği noktaya bir örnek vermek gerekirse, bundan yıllar önce Marmara ve Boğazlardan çıkan balıkların neslinin yüzde 80’i tükenmiş durumda. Bundan 30 yıl sonra, belki bugün denizlerimizde yaşayan balıkların hiçbiri olmayacak. Lütfen atık yağlarımızı toplayıp geri dönüşüm firmalarına verelim. Dönüşebilir atıklarımızı çöpe atmayalım.”

4

Panelistlerden İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimi Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, konuşmasına sera gazlarının iyi ve kötü yanlarını anlatarak başladı. Sera gazlarının hiç olmaması durumunda dünyamızın daha soğuk olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Kadıkoğlu; “Sera gazlarının çoğu zarar. Kararınca olduğu sürece sorun yok. Mühim olan, olması gerekenin üzerine çıkmaması… Bunun için bireysel olarak küçük tedbirler alabiliriz. Kullanılmayan lambaları kapatırız, kullanmadığımız elektronik aletlerin fişini çekebiliriz, bulaşıklarımızı makineye koymadan önce musluğun altında çok fazla su israfı yaparak akıtmak yerine, bir kaba koyduğumuz su ile bunu sağlayabiliriz. Böylesi küçük tedbirlerle ısınmanın artmasını engellemiş oluruz” dedi.

Panelin sonunda, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, panelistler ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’a teşekkür plaketi verdi.

1

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...