İki yakanın birleşmesine 415 metre kaldı…

3. Boğaz Köprüsü’nde iki yakanın birleşmesine 415 metre kaldı. Köprünün 923 tonluk en ağır tabliyesi olan 20. tabliye de yerleştirildi. Böylece 59 tabliyeden 41’inin montaj ve kaynak işlemi sona erdi.

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) projesinde çelik tabliye montaj işlemlerinde son viraja girildi. Köprüde en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 41’inin montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 41 çelik tabliyelerinin montajının tamamlanmasıyla birlikte iki yakanın birleşmesine 415 metre kalmış oldu.

5.500 KİLOMETRE KABLO ÇEKİLDİ…

Köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemlerinde de sona gelindi. Eğik askı halatlarından 156 tanesinin montaj işlemi tamamlanırken, ana açıklıktaki 44 çelik tabliyenin asılmasında kullanılacak eğik askı halatların 5’te 4’ünden fazlasının montaj işlemi bitirilmiş oldu.

ANA KABLO ÇEKİMİ TAMAMLANDI…

3. Boğaz Köprüsü Projesi’nde hem Avrupa hem de Asya yakasındaki çalışmalarla eşzamanlı olarak sürdürülen ana kablo çekim işlemi de tamamlandı. Toplamda 13 bin ton olan iki ana kablo, kendi ağırlıklarının yanı sıra yaklaşık 40 bin ton yük taşıyacak. Kedi yollarının yapımının ardından Ağustos ayında başlanan ana kablo çekim işlemi 2 ay gibi kısa sürede sona ererken, çalışmalar kapsamında 71 bin 645 kilometre halat çekildi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...