İki farklı belediye, bir gerçek!..

Megakent İstanbul’da trafik kaosu, milyonların en büyük kabusu… Okulların açılmasıyla tatilciler şehre dönünce başlayan sorunun üzerine bir de yol yapım çalışmaları eklenince, hayat durma noktasına gelebiliyor. Ekim ayı içerisinde Kadıköy Life Dergisi objektiflerine iki ayrı noktada yansıyan fotoğraf kareleri, hangi belediyenin sorumluluk alanı olursa olsun ciddi sorunlar yaşandığını da gözler önüne seriyor. Bir de zamanlamayı becerebilsek, yol çalışmaları güzel olacak!..

İstanbulluların konforu ve güvenliği adına yapılan asfaltlama, yol ve kaldırım çalışmalarında planlama ve  zamanlamada uygunluk, başarılı bir hizmet için en önemli etkenlerden… İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin asfaltlama çalışmaları için Cemil Topuzlu Caddesi, Kadıköy Belediyesi’nin çalışmaları için ise Acıbadem’de Fatih Caddesi üzerindeyiz.

CEMİL TOPUZLU CADDESİ’NE TOZ BULUTU OTURDU…

Ağır bir sisi andıran görüntüler, Caddebostan’da Kadıköy’ün marka caddesi Cemil Topuzlu’dan… Gırtlağa yapıştıkça öksürten, nefes almanın imkansızlaştığı cadde üzerinde yetersiz ışık ve karanlıkla birlikte “Dağ başında mıyız” dedirten manzaralar… Asfalt kazınarak cadde üzerinde oldukça modern tekniklerle yürütülen çalışmanın tamamlayıcı ayağındaki yetersizlik, İBB’nin profesyonel çabalarına gölge düşürdü.

TEPE NAUTİLUS AVM ÇEVRESİ KİLİTLENDİ…

Kadıköy Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalardan biri de, Acıbadem’de Kadıköy’ün merkezi noktalarından Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi çevresiydi. Bölgenin kapasitesini kaldıramayan Fatih Caddesi üzerinde okul giriş çıkışlarının en yoğun olduğu saatlerde yürütülen kaldırım çalışması trafiği kilitledi. Şerit sayısı düşen caddede uzun araç kuyrukları, ara sokaklara kadar uzadı. Çalışma; “Kaldırımlar Kadıköy yollarının tenhalaştığı yaz aylarında yapılsaydı daha güzel olmaz mıydı; ya da alternatif bir çözüm yolu üretilemez miydi” sorusunu akıllara getirdi.

YAZ AYLARI DEĞERLENDİRİLMELİ…

Tatilcilerin geri dönmesi ile birlikte milyonlarca nüfusun iç içe yaşadığı metropolde stres dolu bir tablo ortaya çıkarken; bu noktada hız kazanan asfaltlama ve kaldırım yenileme gibi yol çalışmaları, özellikle sürücülerin büyük tepkisini çekiyor. Çoğu kez kontak kapatarak saatlerini trafikte geçiren İstanbullular, sorumlu belediyelerin etkin planlama teknikleri uygulamasını istiyor. İstanbul koşulları için trafik kaosu ve stres ortamının oluşmaması için en uygun zaman dilimi, yaz ayları olarak öne çıkıyor. Tatilciler, aileleri ile birlikte araçlarını da götürerek hem önemli bir nüfusu, hem de araç sayısını metropol dışına taşıyor. Boşalan yollarda 3 aylık yaz tatilinde asfaltlama ve kaldırım yenileme gibi çalışmaların günlük hayatı aksatmayacağına dikkat çekilirken, belediyelerin yine yaz aylarında da yürüttüğü birçok yol düzenlemeleri buna örnek teşkil ediyor.

ASFALT NE ZAMAN DÖKÜLÜR, KALDIRIMLAR VE YOLLAR NEDEN ÇABUK ÇÖKER?

Türkiye’de genellikle seçimler öncesinde bir hayli artış görülen asfaltlama ve kaldırım çalışmaları, beraberinde kaos getirdiğinde tepkiyle karşılanıyor. Bazen belediyeler tarafından yapılabilecek “Asfaltın da sezonu var” açıklamalarını ise dünya çoktan aştı. Uygun teknik ve ekipmanlarla gerçekleştirildiği takdirde İsveç, Norveç, Danimarka ve Almanya gibi soğuk ve yağışlı ülkelerde;  Suudi Arabistan, Yemen ve Katar gibi sıcak ve kurak ülkelerde dört mevsim asfaltlama yapıldığı görülüyor. Uzun süre kullanılabilecek asfalt ve kaldırımlar için doğru ve kaliteli uygulamanın da gerekliliği önemli… Diğer yandan, İstanbul’da altyapının yetersizliği nedeniyle sık sık kazılan ve üzeri kapatılan yollar hem trafiği olumsuz etkiliyor, hem de kazalara davetiye çıkarıyor. Asfaltlara orantısız mazgallar ve rogar kapakları, adeta motosiklet ve bisikletlileri trafikte “yok” sayıyor. Otomobiller ve ağır taşıtların daha az olumsuz etkilendiği orantısız mazgallar ve çukurlar, motosiklet ve bisikletliler için “ölüm” anlamına geliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

açık hava sineması

Üsküdar’da Açık Hava Sineması

Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda da düzenlediği “Açık Hava Sineması” nostaljisini, bu yıl muhteşem Boğaz manzarasıyla Üsküdar ve İstanbulluların ...