İETT’de ücretsiz seyahat dönemi…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 10 milyona yakın kişiye şehir içi toplu ulaşım ve şehirlerarası demir ve denizyolunu ücretsiz kullanma imkanı tanıyan yönetmeliği tamamladı. 81 ilde yaklaşık 10 milyona yakın şehit yakını, gazi, engelli ve yaşlının ilk defa şehir içi ve şehir dışı ulaşımda ücretsiz seyahat edeceği yönetmelik yürürlüğe girdi.

ÜCRETSİZ SEYAHAT EDECEKLER…

Uygulama ile gazi ve vazife malulü aylığı bağlananların kendileri ile yakınları, harp veya vazife malullerinden çalışmaya devam edenler, yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler; şehir içinde tüm toplu taşıma araçlarını, şehirler arasında ise demir yolları ve deniz yollarını bedava kullanabilecek. 65 yaş üzerindekiler ise şehir içinde bedava, şehirler arasında deniz ve demir yollarında da yüzde 50 indirimli seyahat edecek.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan “Ücretsiz Veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında ücretsiz veya indirimli yolcu taşıma hizmeti verecek toplu taşıma araçlarının belirlenmesi, toplu taşıma hizmetinin kapsamı ve bu hizmetlerden ücretsiz veya indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esasların tespiti amacıyla düzenlendi.

HANGİ YOLCULUKLARDA GEÇERLİ?

Ücretsiz seyahat hakkından yararlanacak kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak. Ücretsiz seyahat hakkından, gazi ve vazife malulü aylığı bağlananların kendileri ile yakınları, harp veya vazife malullerinden çalışmaya devam edenler, yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgeleyenler yararlanacak.

65 YAŞ ÜSTÜ YÜZDE 50 İNDİRİMLİ…

Ayrıca Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek. Altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından yüzde 50 indirimli olarak yararlanacak.

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTLARI VERİLECEK…

Hizmetten yararlanacak kişilere, bakanlık tarafından ücretsiz seyahat etme imkanı tanıyan kartlar verilecek. Bakanlık tarafından verilecek seyahat kartında; kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, doğum yeri, doğum tarihi, hak sahibine yakınlık derecesi, geçerlilik tarihi, seri numarası gibi bilgiler ile fotoğrafı yer alacak. Seyahat kartının şekli, içeriği, ebadı, değiştirme ve geçerlilik tarihi, tahrif ve sahtecilikten korumak maksadıyla seyahat kartı üzerine konulacak güvenlik unsurları ile basım ve teslimat aşamasında uygulanacak sistem ve teknoloji, Bakanlık tarafından belirlenecek.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...