Hürrem Sultan bale sahnesinde…

Hurrem_1

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Mart ayında sahneleyeceği “Hurrem Sultan” balesi ile Osmanlı’nın derin ve hazin öyküsünü, Oytun Turfanda’nın 10. ölüm yıldönümü anısına seyirciyle buluşturuyor. 

İlk defa 1977’de Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen “Hurrem Sultan” balesi, 35 yıl aradan sonra Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin sahnelemesi ile İstanbul seyircisinin karşısına çıkıyor.               

Kanuni Sultan Süleyman’ın Hurrem Sultan’a duyduğu aşkı konu alan bale, öz oğullarını iktidara getirmek isteyen Hurrem’in, yanlış bir kararla kendi oğlunu öldürtmesine yol açtığı Süleyman ile olan hikâyesini dramatik bir şekilde gözler önüne seriyor. 

İlk sahnelendiği zaman -kendi deyişiyle- tarihin tozundan, pasından arıtarak yalın ve duygusal bir anlatımla eseri sahneye koyan Oytun Turfanda, Türkiye’de bale sanatının duayenlerinden sayılıyor. 10. ölüm yıldönümü nedeniyle kendisine saygı duruşu niteliğinde sahnelenecek olan “Hurrem Sultan” balesindeki folklorik öğeler, dönemin ruhunun yansıtılmasını sağlıyor.

Hurrem_2

Koreograf Oytun Turfanda’nın yansıtmak istediği duygusal atmosferi göz önünde bulunduran dönemin büyük Türk bestecilerinden Nevit Kodallı, son derece ender bir yaklaşımı da ortaya koyarak, besteci-koreograf dayanışmasının en değerli örneklerinden birine imza atmıştır. Eserin tarihsel kostümlerinin kumaşları Vakko Home tarafından hazırlanırken, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ’a ait. Osmanlı’nın tarihsel dokusunu yansıtacak dekorlar ise, Efter Tunç imzası taşıyor.  

Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin Devlet Opera ve Balesi sahnelerinden sonra, tekrar 17 Mart’ta Kadıköy Süreyya Operası’nda prömiyeri gerçekleşecek olan temsil öncesinde, Kadıköy Süreyya Sahnesi Fuayesi’nde Oytun Turfanda ile ilgili bir fotoğraf sergisi de düzenlenecek. 

Tarihin tozlu satır aralarından lirik bale adımlarına dönüşen bu büyüleyici baleyi; 17, 22, 23, 30 ve 31 Mart tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde izleyebilirsiniz.

Hurrem_3

Hurrem_4

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aşiyan Musiki Derneği

Aşiyan Musiki Derneği’nden yılın son konseri

Kadıköy’ün önemli değerleri arasında gösterilen Sadık Kavas yönetimindeki Aşiyan Musiki Derneği, 15 yılı aşkın tarihindeki 62, 2018 yılının ...