Hülya Koçyiğit

Hülya Koçyiğit: Dila Hanım filmi içimde ukdedir!

Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Hülya Koçyiğit, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide sevenleriyle buluştu. Söyleşide akil insanlar sürecinde yaşadıklarını anlatan ünlü oyuncu; “Bu insanlar bu iş için devletten şu kadar para mı aldılar diye konuşanlar oldu. Bu alçaltıcı ve onur kırıcı bir şey. Ben akil insanlar heyetine ülkenin huzur ve barışı için, analar ağlamasın diye katıldım” dedi. Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray’ın baş rolünde oynadığı “Dila Hanım” film senaryosu ve yapımının önce Selim Soydan’la kendisine geldiğini, ancak imkansızlık yüzünden filmi çekemediklerini ve rolü oynayamadığını söyledi.

Üsküdar Belediyesi’nin düzenlediği “Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri” programının üçüncü konuğu, Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından Hülya Koçyiğit oldu. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de yer aldığı programa, 7’den 70’e tüm Koçyiğit hayranları katıldı. Katılımın yoğun olduğu söyleşide sorular üzerine Hülya Koçyiğit, yaşamına dair birçok hikayeden rol aldığı sinema filmlerine kadar pek çok konudaki anılarını dinleyenlerle paylaştı.

Hülya Koçyiğit

 TERÖRE SON VERMEK UMUDUYLA KATKI VERDİ…

Ünlü sanatçı, anılarını dile getirirken çözüm sürecinde akil insan olarak yaşadıklarını anlattı. Akil insanlar heyetine yaşanan terör olaylarının sona erdirilmesi umuduyla katkı verdiğini söyleyen Hülya Koçyiğit, şunları ifade etti: “Terör bu ülkede 30 bin canımızı, evladımızı aldı. O yetmedi, ülkemiz maddi kayba da uğradı. Ülkenin kalkınması ve gençlerimizin daha iyi şartlarda yaşaması için harcanması gereken para, ne yazık ki terör nedeniyle gitti. Bunun sonu yok. 30 yıl devam etmiş, 35. yıla giriyoruz.

Hülya Koçyiğit

HUZUR VE BARIŞ İÇİN ÇALIŞTIK…

Bunun böyle gitmeyeceği ve bu ülkede müşterek yaşadığımız topraklarda huzurun, barışın gelmesi için, bir arada yaşamayı devamlı kılabilmek için ilk defa Cumhurbaşkanımız, o zaman Başbakan idi, barış için adım atalım ve bunu biz yukarıdan inme yapmayalım. Halkın talebi nedir bunu öğrenelim diye bu çözüm süreci adına bir proje geliştirdi. Buradaki amaç halk ne diyor, hazır mı barışmaya, hazır mı bir arada yaşamaya, yoksa ısrarla hayır biz teröristleri etkisiz bırakacağız mı diyorlar diye bakalım dedi. Biz bu nedenle 63 kişi, halkla toplantılar yaparak, oturup dinleyip rapor haline getirerek hükümete sunduk.”

İMKANSIZLIK YÜZÜNDEN FİLMİ ÇEKEMEDİLER…

Pelin Çift’in sorularına tüm samimiyetiyle cevap veren ünlü sinema sanatçısı, tüm salonun ilgi odağı oldu. Yeşilçam’ın gözbebeği Hülya Koçyiğit, seyircilerin sorularını da tüm içtenliğiyle cevapladı. Koçyiğit, Türkan Şoray’ın baş rolünde oynadığı Dila Hanım film senaryosu ve yapımının önce Selim Soydan’la kendisine geldiğini, ancak imkansızlık yüzünden filmi çekemediklerini ve rolü oynayamadığını söyledi. Ünlü sanatçı, “Bu benim içimde ukde kaldı” dedi.

ÜSKÜDAR İÇİN BÜYÜK ONUR…

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Hülya Koçyiğit‘in Yeşilçam sinemasına bir dönem damgasını vurmuş çok değerli bir oyuncu olduğunu ifade ederek; “Böylesi kıymetli bir oyuncuyu Üsküdar halkıyla buluşturmak, bizim için büyük bir onurdur” diye konuştu ve Osmanlı Saray Sultanları bebeğini kendisine takdim etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

holokost-ile-yuzyuze-sergisi-24-ocak-ta-acilacak

“Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta açılacak

Yusuf Tolga Ünker‘in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta 500. Yıl Vakfı Türk ...