Galeri FE’de “Hiç’ten Hiç’e Yansımalar”…

Sanatçı Elvan Tekcan’ın 2013 yılında kağıt ve tual üzerine karışık teknik ile ürettiği eserlerinden oluşan “Hiç’ten Hiç’e Yansımalar” serisi ve 2009 yılı gravür eserlerinden oluşan “Tılsımlar” serisi, eşzamanlı hazırlanan ve eserlerle beraber sanatçının şiirlerini de kapsayan kitabı ile birlikte 13 Mart 2014 tarihi’nden itibaren Galeri FE’de sanatseverlerin görüşüne sunuluyor.

Elvan Tekcan’ın profesyonel sanat yolculuğu, ilk kez 1994 yılında “Çizgi’nin Dili” adıyla ürettiği yaş elek baskı çalışmalarıyla başladı. 1999 yılında ise “Anadolu Uygarlıkları’na Keşif” adlı yapıtları, içinde yetiştiği öz kültüre dair katmanları kavramak gayreti ile ortaya çıktı.

2005 yılında hakikat arayışına dair içsel bir yolculuğa çıkan sanatçının, 2009 yılında seyir defterine düşen karşılıkta dile ve şekle bürünerek “Tılsımlar” adı altında ortaya çıkan eserleri, aynı dönemde sanatseverlerle buluştu. Sanatçı, bu dönemi mevcut zihin kodlarını imha ettiği, içsel yıkım ve kendi hakikatine dair yeniden inşa süreci olan bir hürleşme gayreti olarak tanımlıyor.

Sanatçı, 2005 yılından itibaren kaleme aldığı şiirleri ve resimlerini bir araya getirdiği “Hiç’ten Hiç’e Yansımalar” başlıklı sergisi ile “Kal değil hal paylaşmak” derdinde olduğunu peşinen ifade ediyor:

Resim, başka bir şey değildir
Sadece yaşanmış an’ların izidir
Duyusu çizilip görünür olan gönülde
Renkler ile biçime bürünür zahirde

Şiir ise muhabbetle akıp dökülen
Gönle inen o sonsuz şelaleden
Vücut bulup sözlerde dile gelen
Emanetlerdir bizden doğup cana giren…

Galeri FE

Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. No: 60/2 Çiftehavuzlar – Kadıköy

Tel: (0216) 368 03 78  –  Website: www.galerife.com

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Üsküdar’da “Bahar Çiçekleri” sergisi

Nesrin Çaylı Sanat Evi öğrencilerinin gelirini mültecilere bırakılmak üzere düzenledikleri “Bahar Çiçekleri” el sanatları sergisi, Altunizade Kültür ve ...