Heybeliada Çam Limanı

Heybeliada Çam Limanı, Diyanet’e mi devredilecek?

Heybeliada’daki sanatoryum ve sit alanının dini merkez inşa edilmek üzere Diyanet Vakfı’na devredileceği yönündeki iddiaların siyasetin gündemine taşınmasının ardından, Adalar Savunması tarafından bir basın açıklaması yayınlandı. Açıklamada; “Adalar’ın doğal, tarihi ve kültürel yaşam alanlarını parça parça özel ya da kamusal projelerle Adalar bütününden kopartmaya yönelik tüm proje ve arayışlara son verilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

DOĞAL SİT ALANLARI KORUNSUN!

Heybeliada Sanatoryumu ve Adalar’ın en güzel doğal limanı olan Heybeliada Çam Limanı‘nın Diyanet’e devredilmek istenmesine Adalar Savunması’ndan tepki gecikmedi. Bir basın açıklaması ile kararı protesto eden topluluk; “Adalar’ın koruma amaçlı uygulama planları olmadan ve fonksiyon her ne olursa olsun bu bölgeye yönelik olarak kapalı kapılar ardındaki anlaşma ve pazarlıklarla yürütülen mülkiyet ve kullanım devri uygulamalarına karşı tüm Adalıları, Adalar’daki tüm kurumları ve yaşam savunucularını uyanık olmaya ve birlikte davranmaya çağırıyoruz” mesajı verdi.

Açıklamada ayrıca, söz konusu bölgelerin Adalı gençlerin yüzme, bisiklet, kürek, yürüyüş gibi doğal sit alanı korumasıyla uyumlu sportif amaçlarına tahsis edilerek, doğal sit alanı yaklaşımı içinde korunmasına vurgu yapıldı.

Heybeliada Çam Limanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Yassıada

Yassıada anıları bu özel koleksiyonda!

Türk demokrasi tarihine utanç vesikaları olarak geçen Yassıada’nın acılarını ve hüzünlerini yansıtan hatıraların yer aldığı özel koleksiyon, Ata ...